Obecní úřad nesouhlasí s připravovanou likvidací pošt a proto zorganizoval petiční akci. Starosta Adolf Sacher vysvětluje, že pobočka zajišťuje sice služby pouze v Úbislavicích, ale ze satelitních obcí docházejí lidé platit složenky, odesílají balíky, dopisy ad. „Nám se rušení této služby vůbec nelíbí a nesouhlasíme s ním,“ rezolutně prohlašuje Sacher.

Radnici zatím není jasné, jak přesně budou služby fungovat, zda budou občané nuceni dojíždět do Nové Paky nebo využijí motorizované služby. „Máme poštu krásně vybavenou, nájem je zdarma. Náklady na provoz jsou minimální,“ polemizuje starosta. „Pošta je pošta a starý lidi jsou nakonec rádi, když za nimi někdo přijde, podívá se na ně. To je důležitá věc. Stát se k vesnicím chová opravdu hanebně, nejdříve byly zrušeny obchody, mateřské i základní školy, teď přišly na řadu pošty. Takhle ale nejde s lidmi na vesnici manipulovat,“ zlobí se Adolf Sacher.

V petici, kterou mohou občané podepsat na obecním úřadě nebo v prodejně potravin do konce září , se mimo jiné uvádí: „Česká pošta nepřichází s žádným vstřícným návrhem řešení, který by plnohodnotně kompenzoval a řešil navazující problémy. Zastávka motorizované pošty na předem určeném místě v obci a v určitý čas, pomineme-li její „dochvilnost“, je při existenci stávajícího poštovního úřadu bezplatně fungujícího v budově obecního úřadu jistě ustoupením z kvality služeb.

Tato motorizovaná pošta nemůže plnit služby Poštovní spořitelny a také doručování doporučených zásilek se změní v pouhé vhazování upozornění o jejich uložení do poštovních schránek. Občan tak musí na svá bedra přijmout další břemena – nejen zrušení „poštovního komfortu“, ale hlavně řešení překážek v dosažení veřejné služby, které pro něj představují výdaje navíc. Vyjadřujeme svůj nesouhlas s nenávratným rušením malých poštovních úřadů v České republice, které ohrožuje infrastrukturu českého venkova, vytváří ekonomický tlak na občany a způsobuje sociální vyloučení.“

Doručovatelka Pavla Kuželová nám potvrzuje, že pošta v Úbislavicíh má fungovat do konce roku. Denně prý přijde k přepážce pět, šest lidí. Eva Budínová, která se do obce přistěhovala, brojí proti uzavření pošty. „Absolutně s uzavřením nesouhlasím. Nedokážu si představit, co budu dělat, až bude úřadovna zavřená. Stát láká mladé lidi na vesnici, a přitom negarantuje žádné služby. Mateřská i základní škola je zde uzavřena a nyní ještě pošta,“ kritizuje situaci.