Prioritní stavbou letošního roku je ovšem vodovod, který ve vesnici i v jednadvacátém století chybí. Investici finančně podpoří ministerstvo zemědělství pokrytím sedmdesáti procent nákladů. K desetiprocentní úhradě se přihlásil kraj.

„Lidé čerpají vodu ze studní, vodovod jsme tu nikdy neměli," upozorňuje starosta Josef Horník. Na akci za 16 až 17 milionů nyní hledá dodavatele.
Sobčice se zároveň chystají na výstavbu multifunkčního domu, kde by našel sídlo obecní úřad, knihovna, vzniknout zde má ordinace lékaře a byty. V anketě mohli místní hlasovat o podobě stavby. Rozhodli pro variantu A s valbovou střechou.

Radnice chce připravit projekt až do výběrového řízení, aby v případě získání dotace mohla stavbu zahájit. Náklady se pohybují mezi 6 až 7 miliony korun. Objekt obecního domu je navrhován na místě stávajícího obecního úřadu, který je v dožilém stavu a přijde zlikvidovat.

Další nastartovanou akcí je zasíťování lokality, na které má vzniknout dvanáct parcel. Obec zpracovává projektovou dokumentaci, i tady hodlá žádat o finanční pomoc stát.

„Do sítí včetně komunikace bychom měli vložit deset milionů. Stavba se bude odvíjet od získání dotace, o parcely je u nás velký zájem," konstatuje Horník a pokračuje.

„Musíme si srovnat v hlavě, kterému projektu dáme přednost. Nemůžeme si dovolit spustit oba zároveň, ale chceme být připraveni."

Úkolem letošního roku je navíc dokončit opravu interiéru místního kostela. Církevní stánek před dvaceti lety vyhořel a obec si ho za symbolickou korunu převedla do majetku. Po malých krůčcích se pustila do jeho záchrany. Vloni dokončila venkovní fasádu za 430 tisíc korun. Slavnostní vysvěcení kostela se však chystá až na příští rok, kdy Sobčice uspořádají sjezd rodáků.

Ke článku je připojena vzpomínková fotogalerie ze svěcení praporu obce a zvonů, které byly do věže kostela zavěšeny 3. července 2004. Zvony zhotovila firma Manoušek, při jejich žehnání byli přítomni také biskup Josef Kajnek a páter Adam Depa z Hořic.