Možnost účastnit se porodu už dnes nabízí většina nemocnic, v některých ale stále přetrvává placení poplatků za přítomnost dalšího člověka na porodním sále. Pro nastávající maminky v Královéhradeckém kraji mají porodnice dobré zprávy. Ve všech nemocnicích Zdravotnického holdingu už je dnes poplatek za přítomnost tatínka u porodu dávnou minulostí. „O žádném poplatku nevím a právě myslím, že se platí jen nadstandardní pokoj, který stejně v době, kdy jsme rodili našeho syna (2019) i v září 2022 dceru, nebyl volný,“ zavzpomínal na porody svých dětí Dominik Palm z Hořic.

„Poplatky za přítomnost otce nebo jiné doprovázející osoby u porodu se v žádné z našich porodnic v Náchodě, Jičíně, Trutnově a Rychnově nad Kněžnou neplatí,“ vzkázala rodinám mluvčí Zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.

Zatímco ve čtyřech okresních nemocnicích se standardní porod pro matku i její doprovod obejde bez poplatků, hradecká fakultní nemocnice stále alespoň symbolickou částku od dalších lidí na sále vybírá. V částce 180 korun na osobu je zahrnuto poskytnutí sterilního oděvu a proškolení a poučení o možných rizicích pohybu na porodních sálech.

I v krajském městě by se ale situace brzy mohla změnit, jak prozradil mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor. „Poplatek za přítomnost otce nebo dalšího člověka u porodu se u nás stále platí dle ceníku na webu. V tuto chvíli však probíhají jednání o jeho další existenci,“ řekl Deníku Sochor. Na sál může ve fakultní nemocnici maximálně dvoučlenný doprovod, k porodu si tak rodička může přizvat nejen partnera, ale také například matku, kamarádku, dulu nebo externí porodní asistentku.

Blahodárný vliv

Zatímco v minulosti nepatřila přítomnost otce u porodu k běžným požadavkům rodičů, v poslední době naopak samy nemocnice vyzdvihují blahodárný vliv, který má přítomnost blízkého člověka na nervózní rodičku. Právě z toho důvodu už v mnoha nemocnicích po celém Česku od poplatku ustupují. „Přítomnost otce u porodu, případně někoho jiného, koho chce mít maminka u sebe, vnímáme jako žádoucí, pro větší klid a komfortní pocit rodičky. Příchod miminka na svět je zásadním momentem v životě každé rodiny a měli by jej pokud možno sdílet oba rodiče,“ vysvětlila Chytilová.

„Co se týče přístupu, mám jen dobré zkušenosti. Všichni byli vstřícní, snažili se pomoci. Tedy vůbec žádný problém s jičínskou porodnicí jsme neměli,“ doplnil mladý tatínek Dominik.

Bez poplatku je v porodnicích holdingu přístup doprovodu na sál, oděv i proškolení o rizicích. Bezplatně nabízí porodnice v okresních městech i ve fakultní nemocnici epidurální analgezii Pokud rodiče chtějí, mohou si připlatit za nadstandardní pokoj a další služby nad rámec běžné péče.

„Maminka si může připlatit za nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí, eventuálně i za ubytování a stravu doprovodu, další placenou možností je inhalační analgezie Entonox, kterou některé porodnice využívají,“ doplnila Chytilová. Ceny se liší podle nemocnice, za nadstandardní pokoj většinou rodičky zaplatí okolo 600 korun za noc, dalších 150 korun za přistýlku pro doprovod.

Podobně je to také ve fakultní nemocnici, za nadstandardní porodní box zaplatí rodina 400 až 500 korun, za lepší pokoj na oddělení šestinedělí pak 750 korun za noc. Nadstandardní služby nelze rezervovat předem, rodičce je sestry nabídnou až při příjmu.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje provozuje v okresních městech celkem čtyři porodnice. V loňském roce se v nich narodilo 2 886 miminek, pětina z toho přišla na svět císařským řezem. Nejvíce dětí jako první vidělo porodní sál v Náchodě (982) a v Jičíně (745). Rodiče jim většinou dávají klasická jména jako Jakub, Matyáš, Jan, Viktorie, Eliška, Anna nebo Sofie. Mezi loňskými dětmi se ale objevil také Heliodor, Thorsten, Silvestr, Adalbert, Gert, Tiffany, Timea, Dorien nebo Jenovéfa v Trutnově, v Jičíně Barnabáš, Tyler, Barry, Nataniel, Noel, Angelika, Bibiana, v Rychnově nad Kněžnou Aaron Maveric, Alizeé, Altan, Arsen, Brayen, Danylo, Elin, Erkhes, Džansu, Jeremiáš, Kirill, Konstantin, Malvína, Marsell, Raul, Yevsi, Zoela, Zoryana či Varvara.