O redukci stavebních úřadů se uvažovalo už v roce 2009. Tehdy k ní nedošlo, dnes se o otázce opět diskutuje, ale opět bez měst, kterých se opatření konkrétně dotýká. „Je tu další snaha, aby menší obce a města měla dál k výkonu státní správy. Neustále posloucháme, jak se bude stavební zákon vylepšovat a nakonec tomu dají korunu, že zruší stavební úřady,“ durdí se starosta Miletína Miroslav Nosek.

Stavební úřady přitom podle Noska na malých obcích fungují jednodušeji, rychleji a blíž k lidem než ve větších městech.

Informaci o záměru se miletínský starosta dozvěděl od Sdružení místních samospráv České republiky. To má výhrady k tomu, aby byl výkon působností státních úřadů odebrán obcím a městům. Návrh podle sdružení povede ke zhoršení dostupnosti této veřejné služby pro občany a také si vyžádá zbytečné přijetí nových státních úředníků.

„Informace se k nám vždycky dostane podloudným způsobem, nikdo nám na rovinu nic neřekne. Vše je do poslední chvíle zamlčováno. Budu v tom aktivní, chápu to jako jeden velký nesmysl,“ zuří Nosek. V Miletíně se pod petici, ve které podepsaní nesouhlasí se záměrem vlády odebrat výkon působnosti stavebních úřadů obcím, podepsalo zatím padesát občanů.

Petice je přístupná ve zdejším informačním centru. „Oslovím také starosty sousedních obcí, aby zachování stavebních úřadů podpořili,“ plánuje miletínský šéf radnice.

Ani starostka Kopidlna Hana Masáková není návrhem vlády nijak nadšená. Petice je ji známa.

„Stavební úřad sem patří. Je špatné, abychom za každým razítkem a konzultací jezdili do Jičína. Určitě s rušením stavebních úřadů nesouhlasím,“ konstatuje Masáková, která návrh na rušení stavebních úřadů na dvojkových úřadech připomínkovala.