Kam je potřeba vložit finance, o tom mají všichni jasno. Budova mateřské školy, kam dochází pětadvacet kluků a holčiček, má nevyhovující okna.

„Projekt na výměnu jsme měli připraven už v loňském roce, ale neuspěli jsme. Zkusíme požádat o podporu přes Mikroregion Český ráj. Pokud se to nepodaří, zahájíme renovaci po etapách," vysvětluje starosta Vít Svoboda.

„Okna jsou opravdu chatrná, uniká tudy teplo, potřebují vyměnit. Snažíme se šetřit a získat peníze na modernizaci školky," říká ředitelka zařízení Zdeňka Badová.

Libošovický kostel.Obec se v letošním roce trošku nadechne. Vloni na podzim totiž doplatila čtyřmilionovou půjčku, kterou čerpala na zakoupení hotelu Český ráj. Ročně splácela sedm set tisíc korun. „Původně patřila polovina objektu obci, ta se později majetku zbavila. Hotel měnil majitele, byl zadlužen. Než by tu vznikla ubytovna pro zahraniční pracovníky nebo nějaká výrobna, rozhodli jsme se pro jeho koupi. Je to totiž jediné kulturní zařízení se sálem v obci," zdůvodňuje kroky zastupitelstva šéf obce. Budova je v dobrém stavu, současný provoz zajišťuje nájemník.

Libošovičtí se připravují také na rekonstrukci veřejného osvětlení v Libošovicích, Dobšicích a Pleskotech, ale to bude zřejmě běh na dlouhou trať. Vše závisí na iniciativě ČEZu, který má v plánu kabelizaci elektrických rozvodů. Časový horizont ale firma není schopna obci oznámit, takže nezbývá než čekat.
Do čeho se místní pustí určitě, tak to jsou opravy komunikací. Ve správě mají šedesát kilometrů polních cest, které mnohdy směřují k samotám. Ale i ty je nutné dát do pořádku. Letos zalátují díry za tři sta tisíc korun.

Na třetího srpna zde chystají druhý sjezd rodáků, a to při příležitosti 660 let od první písemné zmínky o obci. Sjezd spojí s oslavou 120. výročí založení dobrovolných hasičů.