Boháňka leží pod vrchem Zvičina na západ od Hořic. Ve čtyřech městských částech žije dohromady okolo 260 lidí, více jak polovina z nich bydlí ve vsi Skála. Právě tam se soustřeďuje většina kulturního a společenského života. Po tragickém požáru kulturního domu si místní u hasičské nádrže postavili nový moderní kulturák, hned vedle je dětské hřiště a naproti přes silnici se klikatou cestou vchází právě do letního kina. "Lidi tu drží pospolu. Všechno tady budujeme jako tým. Bez toho by kino už dávno nefungovalo," vysvětluje starosta, zatímco ukazuje na bývalý lom kamene, který je dnes ze všech stran obrostlý stromy. Přes ty jen letmo prosvítá veliké bílé plátno. Romantická atmosféra prý do kina v Boháňce táhne místní, turisty i zamilované páry z okolí. Po skončení filmu mohou ve stínu stromů a skal ještě dlouho sedět v letní noci.

S nápadem využít bývalý kamenolom jako letní kino přišli v Boháňce už v roce 1960. Podle dobové kroniky zaplatilo zřízení kina v krásném přírodním prostředí JZD. První slavnostní promítání se uskutečnilo 20. května 1961. "První film promítaný v kině byl Chlap jako hora v hlavní roli s Karlem Peterkou. Tu sezónu mohli diváci vidět celkem dvacet filmů," vypráví kronikářka Boháňka Miloslava Teplá.

Od té doby se promítalo každé léto. Většinou byl film naplánovaný třikrát týdně, teprve nedávno museli podle starosty snížit počet promítání na dvě týdně. "To bylo než jsme modernizovali. Naše technika už nestačila a nám začaly docházet filmy na promítání. Ale před pár lety jsme digitalizovali a nyní můžeme držet filmové trendy," říká. Promítá se vždy ve středu, v pátek a v sobotu. Fejfarovi, kteří mají na starost dramaturgii kina, poctivě sledují nové filmy a celý rok vytipovávají ty, které by rádi v letním kině promítli. Letos se tak podařilo uvést snad všechny nově vzniklé české filmy (a že je jich tento rok požehnaně). Na tom si v Boháňce zakládají, bojují totiž s velkou konkurencí. V okolí se v posledních letech vyrojilo mnoho dostupných letních kin, která jim táhnou diváky.

Letošní návštěvnost je podle starosty nižší, než obvykle. "Neděláme to pro peníze, spíš sami pro sebe a pro radost. Ale chceme aspoň, aby nám vstupné pokrylo náklady. Abychom se nemuseli bát, byli bychom rádi aspoň za 90 diváků. Teď jich většinou chodí kolem 40," vysvětluje Heligr. Přitom byly doby, kdy se na letní kino stály fronty. "Když se promítala Angelika nebo Tarzan, musela se přidávat promítání," vzpomíná starosta. On i jeho přátelé, kteří se na provozu boháňského kina podílejí, jej navštěvovali už jako děti a dospívající. I proto k němu mají tak silnou citovou vazbu a v tradici svých rodičů pokračují. Pro povzbuzení sousedských vztahů se třikrát do týdne setkávají po promítání v pergole u kina.

Kromě promítání filmů se v letním kině v minulosti pořádaly i jiné události. "Za těch šedesát let se vystřídaly kulturní akce, sportovní utkání na přilehlém hřišti a také různé společenské akce. Kino se také objevilo ve filmu Eliška má ráda divočinu," říká Miloslava Teplá. Podle starosty se zde také objevil známý český herec Karel Roden.

Snad všichni místní mají boháňské letní kino v oblibě a pravidelně jej navštěvují. podle jejich slov se mají v obci skvěle a nic jim nechybí. "Máme kino, sál, hospodu, obchod. Starosta se o nás stará a jsme tady na sebe hodní. Co bychom měli chtít víc," říká manželka prvního porevolučního starosty. "Je to společná zásluha. Budeme rádi, když se k nám přidají i další a přijedou sem s námi pobýt," doplňuje Milan Helig.