Slavnostní otevření nové chráněné dílny v Kopidlně se uskutečnilo v pátek 4. června. Už nyní se v ní začíná pracovat, zaměstnanci mají za úkol montovat stavební objímky. "Není to technicky náročná práce, dělníci nepotřebují žádnou kvalifikaci. Ale pozvali jsme sem na prvních pár dní tři pracovnice z naší pobočky v Poděbradech, aby nováčky zaškolily. Výrobky musí mít odpovídající kvalitu, takže musíme dohlédnout na to, aby bylo všechno v pořádku," řekla vedoucí kopidlnské pobočky Hana Veselá.

Podle vedoucí je nyní pobočka co se týče počtu zaměstnanců přibližně na třetině potřebné kapacity. "Ideální stav je asi třicet zaměstnanců. Nyní máme devět. Ale věříme, že se nám podaří místa zaplnit. Spolupracujeme i s jičínským úřadem práce, pod který okolí Kopidlna spadá," doplnila Veselá. V současnosti jsou v dílně zaměstnaní především lidé ze spádových obcí v okolí.

Chráněnou dílnou se rozumí pracoviště, které je speciálně určeno pro zaměstnání lidí se zdravotním postižením. Pro splnění zákonných požadavků na založení chráněné dílny je potřeba přizpůsobit pracoviště tak, aby bylo přístupné pro lidi s různým zdravotním handicapem. Kromě bezbariérového přístupu je nutné taky zajistit úpravu stolů nebo pracovních pomůcek. Zároveň musí zaměstnavatel přizpůsobit popis práce tak, aby ji byli schopni vykonávat lidé s limitací pohybu. K vhodné práci tedy nepatří například zvedání těžkých předmětů a podobně.

Dílnu v Kopidlně se podařilo vybudovat z budovy bývalé kantýny při cukrovaru. "O chráněnou dílnu jsme hodně stáli, jen jsme přemýšleli, kam s ní. Podařilo se nám oslovit soukromníka, který má v rukou právě objekt bývalého cukrovaru, a on souhlasil poskytnout právě prostor, kde byla dříve jídelna. Budova doteď ležela ladem, tak nyní slouží k dobré věci," uvedla starostka Kopidlna Masáková.

Slavnostního otevření se zúčastnil také královéhradecký hejtman Martin Červíček. "Přestože jsou statistiky zaměstnanosti v našem kraji příznivé, věděli jsme, že je v okolí Kopidlna potřeba rozšířit nabídku chráněných pracovních míst. Je důležité, že se povedlo vybudovat něco dobrého," uvedl v proslovu hejtman.

Firma Filipa je dominantním zaměstnavatelem v oblasti chráněných dílen v Česku. V celém systému zaměstnává na několika pobočkách přes 500 lidí se zdravotním postižením. Jejich dílny jsou na Jičínsku například ještě v Lázních Bělohrad, velkou dílnu mají také v Poděbradech ve Středočeském kraji. "Možnosti lidí s handicapem se dopravit do zaměstnání jsou velmi omezené. Snažíme se tedy vybudovat hustou síť chráněných dílen," uvedl firemní vedoucí všech chráněnek Otto Smolík.

S tím souhlasí také jednatel firmy Leoš Vrbata. "Kopidlno se nám zdálo nejpříznivější, protože v blízkém okolí ještě žádnou jinou chráněnku nemáme. Už dlouho jsme chtěli naši síť rozšířit i na jih Jičínského okresu, díky spolupráci paní starostky se nám to nyní povedlo. Lidé se zdravotním postižením jsou stále skupina výrazně ohrožená nezaměstnaností, proto se snažíme rozšiřovat pole naší působnosti," doplnil ředitel před slavnostním přestřižením pásky a oficiálním uvedením dílny do provozu.