Počítá s tím, že ZUŠ J. B. Foerstera získá prostory navíc, a to především ve druhém patře zámku. V tomto podlaží bude zřízena i velká učebna pro potřeby vysokoškolského studia. Místnost pro univerzitu má vzniknout i v první patře, i tam však zpráva určila prostory, kam bude moci expandovat základní umělecká škola. Ta dostane k dispozici i sklepní místnosti, které využije jako sklad.

Činnost pracovní skupiny Zámek podnítila právě ZUŠ, jejíž vedení si dlouhodobě stěžuje na nedostatečné zázemí. Musí kvůli tomu odmítat velké množství uchazečů o vzdělávání. Dalším důvodem je přesun finančního úřadu ze zámku do budovy bývalého okresního úřadu v Havlíčkově ulici, čímž se uvolní zhruba 885 metrů čtverečních.

„Když posoudím požadavky muzea, v souvislosti s odchodem finančního úřadu nemáme žádné další nároky na prostor. Co se týče komplexního pohledu, podle mě není vhodné mít v zámku univerzitní učebny. Vzhledem k dálkové podstatě studií by prostory byly využívané pouze o víkendech," vyjádřil se ředitel Regionálního muzea a galerie Michal Babík.

V minulosti též město i Jičínští řešili otázku stálé expozice o Albrechtu z Valdštejna. Původní návrhy předpokládaly umístění ve velké síni zámku. To u kritiků vyvolávalo nevoli, neboť by podle nich šlo o plýtvání místem.

Daný návrh je minulostí. S Valdštejnskou expozicí se nadále počítá, ale pouze v menší místnosti využívané muzeem. „Názory se vyvíjejí. Výstava byla megalomanským návrhem. Ukázalo se, že by nebylo vůbec jednoduché zaplnit tak velký prostor zajímavými exponáty," zhodnotil starosta Jiří Liška.