Na druhém místě zabodovalo Sdružení pro Jičín (12,06 %) s třemi mandáty. Jde o stejný počet jako v předchozích volbách.

Volba pro město si připsala 11.41 procent hlasů od voličů a zisk tří mandátů, což je o jeden více než v roce 2014. ODS a nezávislí kandidáti skončili na čtvrté příčce (10,37 %) s dvěma mandáty jako v roce 2014.

Pátou pozici zaujal Jičínský demokratický klub, Sdružení HDK a nezávislých kandidátů (8,32 %) s dvěma mandáty. Klub má o jeden mandát méně než v předchozích volbách. Stejně dopadli na šesté příčce PATRIOTI pro Jičín (7,88 %). Mají dva mandáty, o jeden méně než v roce 2014. I sedmá Komunistická strana Čech a Moravy (5,65 %) zeštíhlela. Připsala si jeden mandát, což je o jeden méně než v roce 2014.

Nově se na osmé příčce usadilo Hnutí Unie pro sport a zdraví (5.64 %) s jedním mandátem a poslední stranou, která uspěla je sdružení Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN (5,01 %) s jedním mandátem.

ČSSD NEUSPĚLA
Do zastupitelstva se překvapivě neprobojovala ČSSD s Jaroslavou Komárkovou a SPD za podpory Zemanovců s Miroslavem Matějkou. „Jsem rád, že to takhle dopadlo, i když šest mandátů jsme opravdu nečekali. Mrzí mě, že ČSSD nezískala žádný mandát,“ hodnotí výsledek voleb starosta Jan Malý a zároveň lídr Ano 2011.

Nejmladší členkou zastupitelstva je třicetiletá učitelka Martina Zelingerová (Patrioti za Jičín). „Mám radost, těším se. Jen si budu muset trošku ostrouhat lokty, abych se nebála,“ směje se nováček mezi zkušenými matadory, jakým je například bývalý starosta Jičína Jiří Liška (ODS), kterého voliči poslali do zastupitelstva z osmého místa.

POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ
Podle Jana Malého se v Jičíně nabízí vytvoření koalice, která zde již fungovala. Tedy spojení ANO, Sdružení pro Jičín a Volby pro město. „Dohromady dáváme dvanáct mandátů, můžeme jednat i s TOP 09, myslím si, že najdeme spoustu průsečíků, ale záleží na nich,“ říká lídr ANO, které již zahájilo koaliční jednání.

„Jestliže Sdružení pro Jičín je druhé, zákonitě Hamáčkovi nabídnu křeslo místostarosty,“ říká Malý. Nároky Volby pro město na křeslo druhého místostarosty je podle starosty legitimní.
O postech starosty města a dvou místostarostů rozhodnou noví zastupitelé 31. října na ustavující schůzi.

Volební účast v Jičíně dosáhla při říjnových komunálních volbách 45,24 procent. Voličů přišlo více než před čtyřmi lety, kdy v samotném Jičíně odvolilo 40,89 procent obyvatel.

NOVĚ ZVOLENÍ ZASTUPITELÉ
.Zdroj: .

Josef Cogan.
Nové Pace budou opět vládnout sportovci, mají většinu