Zprávy o tom, že se Jičín bude letos opět muset obejít bez tradičních adventních trhů, vůně svařáku a stánků s řemeslnými výrobky, pobouřily v uplynulých dvou týdnech jičínskou veřejnost. Okresní město je v okolí proslulé tím, že se zde trhy se zeleninou a oblečením konají třikrát týdně po celý rok. Podle vyjádření radnice i bývalých pořadatelů adventních trhů se ale do Jičína na speciální sváteční prodej v takzvaném adventním městečku nehrnou stánkaři. V Jičíně prý není kupní síla.

Psali jsme:

Chybí vám v Jičíně adventní trhy? Hlasujte v anketě v článku nebo na facebooku Jičínského deníku.
Adventní trhy v Jičíně nebudou ani letos. Stánkaři se nehrnou, hájí se radnice

„Problém je, že my tu trhy máme prakticky celý rok. V sobotu, zvlášť před Vánocemi, sem přijede velké množství lidí, ti jdou na trhy, nakoupí si a v neděli se sem už nevrátí kvůli adventním trhům,“ vysvětloval situaci ohledně adventních trhů starosta Jan Malý. Podle něj na posledních trzích v roce 2018 lidé nenakupovali tolik, aby se prodejcům vyplatilo do Jičína přijet.

Deník se pomocí ankety obrátil také na jičínskou veřejnost s otázkou, zda místním adventní trhy scházejí. Pro jejich pořádání se vyjádřilo 71 procent hlasujících. Na Facebooku Jičínského deníku vyjádřilo lítost nad absencí adventních trhů v Jičíně dokonce 90 procent hlasujících. „Určitě budou chybět, vždyť na ně jezdila spousta lidí i z jiných měst, a teď abychom jeli jinam, pěkná ostuda,“ podotkla pod anketou čtenářka Jiřina. Její názor sdíleli i další diskutující.

Budou, ale pouze „zeleninové“

Na prosby lidí, ale údajně hlavně stánkařů, se radnice rozhodla reagovat a ve spolupráci s Technickými službami na následující tři adventní neděle rozšíří prodejní dny klasických celoročních trhů, které obsazují Valdštejnovo náměstí vždy ve středu, v pátek a v sobotu.

Nová Paka
HLASUJTE: Vybíráme ten "NEJ" vánoční strom Jičínska i kraje

Nedělní trhy budou omezeny na obvyklé dopolední hodiny přibližně do 13 hodin a primárně na nich budou prodávat trhovci, kteří mají dlouhodobě zaplacenou místenku. Pokud tedy budou mít zájem. „A samozřejmě se po dohodě určitě najde místo i pro další stánkaře, kteří by chtěli přijet prodávat vánoční zboží,“ doplnila místostarostka Alena Stillerová.

Od svátečních adventních trhů bude ty rozšířené klasické odlišovat ještě jedna zásadní podmínka. Zatímco na adventních trzích město po pořadatelích a stánkařích nechtělo peníze za zábor místa, u celoročních trhů si stánkaři musí za pronájem zaplatit. Na pronajatém prostoru si ale mohou následně prodávat, co se jim zlíbí. Tedy i případný předvánoční sortiment, jmelí, řemeslné výrobky a ozdoby. „Ačkoliv se nejedná o v pravém smyslu adventní trhy, jelikož bude nabízen klasický sortiment jako o sobotních trzích, prodejci nepochybně budou prodávat i zboží spjaté s adventem. Věříme, že i milovníci předvánočních produktů si přijdou na své,“ doplnil mluvčí radnice Jan Jireš.

Jičín
Příběhy vánočních stromů: v Hořicích pobouřil veřejnost, jičínský zdobí šišky

Podle mínění radnice zatím zájem ze strany stánkařů o prodej i v neděli je. „Bylo to tak každý rok, že byly adventní neděle k dispozici. Rozhodně není záměrem radnice stánkařům v prodeji o adventních nedělích bránit,“ doplnil tajemník městského úřadu Peter Bareš.

Problém neúspěchu adventních trhů, na který narazili místní před pár týdny, ale rozšíření klasických trhů neřeší. Za svátečními trhy nasáklými adventní atmosférou tedy museli Jičínští o prvním adventním víkendu vyrazit například do Hořic, Nové Paky nebo Lázní Bělohradu.