Na středu si radniční koalice ODS, ČSSD a TOP 09 naplánovala jednání.

Jak vyšlo najevo přímo na pondělní tiskové konferenci, jedním z témat bude i statut neuvolněných místostarostů, které vykonávají představitelé TOP 09. Diskutovat se má o tom, zda tento model všem subjektům vyhovuje. Po volbách získala ODS post starosty, ČSSD funkci uvolněného místostarosty a TOP 09 dvou neuvolněných místostarostů. „Je otázkou, zda je to takto správně nebo špatně,“ říká uvolněný místostarosta Josef Dvořák (ČSSD). S vyhodnocením tohoto modelu podle něho počítala i koaliční smlouva. Podle jeho slov potřebují jednat vedoucí odborů mnohem více s neuvolněnými místostarosty, a ti nejsou vždy kvůli svým časovým možnostem k dispozici (oba se zřekli odměn za výkon těchto postů). „Nevím, jestli to, že máme neuvolněného místostarostu, je pro Jičín dobré, budeme o tom debatovat,“ doplnil Dvořák.

„Budeme o tom diskutovat a hledat vhodné řešení,“ říká starosta Martin Puš (ODS). Tomáš Frýba (TOP 09) byl sdělením zaskočen. „Pro mě to je nová informace,“ řekl. Osobně žádné výtky k způsobu výkonu své funkce totiž do pondělka nezaznamenal od úředníků, občanů, ani koaličních partnerů. Diskusi o tom, zda by město mělo mít dalšího uvolněného místostarostu reprezentovaného TOP 09, se nebrání.

Podmínkou by podle něho měla být shoda na rychlých změnách názorů na personální audity a podmínky vypisování výběrových řízení na ředitele příspěvkových organizací. „V jiné koalici bychom fungovat nemohli,“ předesílá Frýba. Zatímco TOP 09 chce audity ještě letos u Technických služeb a Sportovních zařízení města Jičína, postoje ODS a ČSSD jsou opatrnější, chtějí ještě vyčkat, zvážit jejich přínos za vynaložené peníze. ČSSD dokonce rozesílá prohlášení k vedoucím a zaměstnancům městského úřadu, ředitelům a zaměstnancům organizací zřizovaných městem, ve kterém nesouhlasí s vypsáním auditů pro městský úřad, „protože je přesvědčena, že tento drahý a nákladný postup (byť legitimní), jak prověřovat a zracionalizovat činnosti a práci, není v tuto chvíli vhodný.“

Iva Prýmková