Přírodní nádrž Jahodnice se schovává ve zvlněné zalesněné krajině mezi Kumburským Újezdem a Úbislavicemi. Jedná se o vyhledávané letovisko pro všechny, kteří k vodním radovánkám nepotřebují tobogány a stánky s občerstvením, ale raději se smočí uprostřed přírody. Vodní plocha je také především důležitým prvkem podkrkonošské krajiny.

Paní Milena se do Jahodnice chodila koupat už jako malé dítě, dnes by tam ráda trávila léto se svými vnoučaty. Pro ni a všechny ostatní prázdninové rekreanty přišla na jaře dobrá zpráva - Jahodnice se po dvou letech opět napouští.

Ještě v dubnu a v květnu dělníci na hrázi dokončovali bagrování a betonování opravené hráze. Krajský úřad následně vydal povolení a 1. června začalo napouštění. „Od konce června je stavba zcela hotová, ale termín úplného napuštění neumíme stanovit, jelikož závisí na aktuálním přítoku vody do nádrže," uvedla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová.

Akci bedlivě sleduje také vedení obce Úbislavice. Po dokončení revitalizace Jahodnice se totiž hodlají zapojit do úprav okolí a zasadit se i o opravu příjezdové cesty. „Hladina stoupá, už se tam dokonce někdo i koupal,“ informoval Úlibické na konci června starosta Ivan Plachý.

Jednou ze změn, o které by se obec chtěla zasadit, je vytvoření písečné pláže na břehu nádrže. Lidé na ni byli zvyklí z dřívějška, po revitalizaci ale zůstaly po obvodu Jahodnice pouze neupravené, nesrovnané břehy. Ty mají sloužit protipovodňové ochraně, pro rekreanty ale neposkytují dostatečné pohodlí.

Někteří nový vzhled nádrže kvůli tomu kritizují. „Občas jsme tam jezdili si odpočinout. Teď to nepoznávám. Záchytná nádrž, to beru, ale proč z toho nejde udělat relaxační zóna? Bylo by to aspoň trochu pod dohledem," okomentovala neupravené okolí nádrže Eva z Nové Paky.

„Poslal jsem na Povodí Labe oficiální žádost o povolení navezení a rozhrnutí písku a vytvoření plážičky hlavně pro děti, aby se mohly cochtat v písku a ne v blátě. Vedle hráze teď bude taková mělčina, kde by to mohlo být pro děti parádní. Uvidíme, jestli nám to Povodí Labe schválí," vysvětlil starosta s tím, že by náklady šly po schválení zastupitelstvem na obce.

Podle mluvčí Hany Bendové sice pro využívání nádrže platí některá omezení, koupání by ale bránit neměla. „V souladu s dotačními pravidly nebude v nádrži provozovat intenzivní ani polointenzivní chov ryb, nicméně může být i nadále využívána k relaxaci, ke koupání i sportovnímu rybolovu," uvedla.

Nádrž Jahodnice vlastní a spravuje státní podnik Povodí Labe. Vznikla v roce 1964 za účelem zadržení vody v krajině. „Je také důležitá pro protipovodňovou ochranu a lze ji využít pro požární účely a individuální rekreaci,“ vyjmenovala Bendová důvody, proč je pro lokalitu vodní nádrž tak významná.

Z toho důvodu se provoz nádrže na jaře 2021 přerušil a po vylovení ryb začal náročný proces údržby. Bylo nutné vytěžit bahno a zpevnit hráze, aby mohla Jahodnice dál plnit svůj účel.

„Nechali jsme kompletně zrekonstruovat nadzemní objekt spodních výpustí a odtěžit sedimenty v celkovém množství 38,5 tisíce metrů krychlových," doplnila k dva roky trvající akci Bendová.

Obnovy se dočkal také objekt stálého průtoku nádrže. Z toho důvodu po celkovém napuštění klesne hladina Jahodnice o půl metru. Tím se docílí efektivnější protipovodňové ochrany i pro případ, že by přišla takzvaná dvacetiletá voda.