Turistická známka je kulatý, dřevěný suvenýr s vypáleným motivem, který je pěknou upomínkou na návštěvu významného turistického cíle. Číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady, rozhledny a mnoho dalších zajímavých míst…

V České republice je bezesporu mnoho nadšených turistů a velká řada z nich sbírá i Turistické známky. Mezi nimi existuje i malá skupina sběratelů známek, ze kterých se, díky této společné zálibě, stali přátelé. Tito lidé se již několik let pravidelně scházejí, aby se pochlubili svými novými „úlovky“ a sdíleli s ostatními zážitky z turistických „výprav“. Každý rok je místem jejich třídenního setkání jiná atraktivní lokalita v naší krásné zemi. Poprvé se tito sběratelé sešli na Bouzově, potom ve Svatojánských proudech, dále například v Rožmberku, Liberci, Karlových Varech a naposledy loni v Lednici.

„Letos se sejdeme již po třinácté a zvolili jsme si jako naši „základnu“ další nádherný kout naší vlasti - Hořice. Toto krásné město a jeho blízké okolí slibuje, kromě vyhlášené pohostinnosti, nepřeberné množství zajímavých výletů, exkurzí a dalších zajímavých míst. Jenom je nám líto, že to všechno, co si zaslouží naši pozornost, nemůžeme za tři dny stihnout."

Hořické známky jsou k zakoupení v Městském informačním centru a na příslušných místech za obvyklou cenu 35 Kč, a také výroční razítko.