Stejně jako loni měl dobročinný charakter, neboť výtěžek putoval na pomoc čtvernožcům.

Hlavou programu byl Jan Musil, provozovatel psího útulku. „Myšlenka je taková, že nechceme udělat akci, na které pouze přestavíme psy z útulku. Chceme, aby si lidé odsud odnesli přinejmenším nějaký zážitek. Snažíme se proto zvát odborníky, kteří dané věci rozumí a jsou ochotni vykonávat praktickou činnost. Takových lidí si já velmi vážím," uvedl. „Máme dobrovolné vstupné, ale pokud lidé něco věnují, tak nejenom podpoří psy, ale také zde něco získají. Třeba i radu k chovu psů," dodal.

Zábava začala už ráno a pokračovala přes odpoledne. Konaly se hned dvě soutěže, dále ukázka celní činnosti psů, pojednání o rase československý vlčák, pasení ovcí a mnoho dalšího. „Odhadem jsme loni vybrali třináct až čtrnáct tisíc. Po odečtení nákladů to bylo osm až devět tisíc čistého. To bylo úžasné," uvedla Kateřina Musilová, organizátorka a manželka Jana Musila.

Závodů se zúčastnilo dvacet psů s páníčky, respektive s paničkami. Každý zájemce měl v zásadě dvě možnosti. Buď si přivedl vlastního vytrénovaného bafana, anebo mu byl přidělen některý z útulku. Až na dva se všichni zúčastnili obou disciplín. Tou první byla klasická překážková dráha, potom psi museli předvést svou poslušnost. Například museli na základě příkazu svých chovatelů ignorovat svůdný pamlsek.

Plno návštěvníků

Holovouské sportoviště se po začátku rychle začalo plnit. Přispělo tomu i příznivé počasí. „My jsme tu dnes jako diváci. Pozval nás pořadatel, jelikož jako firma tuto akci sponzorujeme," sdělila Kateřina Šmiková, která dorazila s rodinou a nesoutěžně také s pejskem Monty. „Snažíme se ho cvičit, ale je to ještě štěně, takže teprve začínáme," svěřila se.

Renata Buštová z Jičína se sice s vlčákem Arniem nezúčastnila závodu, ukázky poslušnosti ale ano. „Je mu teprve dvacet měsíců. Za všechno, co se mu povede, dostane odměnu. A nesmí se cvičit dlouho. Pes v mládí vydrží v soustředění tak deset minut. Trénujeme skoro každý den," popsala, jak vypadá výcvik. V útulku na Chlumu je nyní patnáct psů. Má kapacitu zhruba pro dvacet.