„Po pětadvacet let skloňujeme vazbu Nová Paka – Lázně Bělohrad a nyní se tato myšlenka dočkala realizace. K propojení obou škol došlo od 1. září,“ usmívá se ředitel školy Petr Jaroš.

Střední škola gastronomie a služeb na Masarykově náměstí v Nové Pace nedávno prošla celkovou rekonstrukcí a modernizací jak vnitřních prostor, tak venkovního pláště. Přestavba je u konce, s darem od kraje teď čekají nového provozovatele v Bělohradě další stavební zásahy. I když budova školy má vyměněná okna a nové opláštění, vnitřní prostory jsou dávno za zenitem.

Návrh prezentovaný veřejnosti na zasedání ve čtvrtek 8. září sice ještě není finální, jeho podoba se už ale nejspíš moc nezmění.
ANKETA: Líbí se vám návrh na rekonstrukci náměstí Míru v Sobotce?

„Během prázdnin jsme zprovoznili zvýšené patro, vymalovali učebny, zřídili třídy s počítačovou technikou. Kraj slíbil, že nás finančně podpoří,“ tvrdí Petr Jaroš. Podle ředitele je nejakutnější výměna topného systému a zajištění úspor energií.

„Máme zpracovaný tříletý plán, během kterého bychom chtěli po etapách provést rekonstrukci interiéru. Suterén chceme kompletně přeměnit na pracoviště odborného výcviku, dílny kuchařů i cukrářů. V budoucnu chceme zřídit v Bělohradě i prodejnu s našimi výrobky,“ popisuje ředitel další plány.

Nyní se v bělohradském středisku vzdělávají čtyři třídy kuchařů a cukrářů, ve finále má být tříd osm či více. S dojížděním nemají frekventanti ani rodiče problémy.

Základní škola v Sobotce.
Noční můra rodičů. Před školou v Sobotce lákal muž desetiletou dívku do auta

Součástí objektu je i sportovní hala, jedna z největších v kraji. Nový provozovatel ji bude i nadále pronajímat zdejší základní škole a veřejnosti. Areál Kotykova mlýna a domov mládeže škola nepřevezme.