"Dojít k přepočtu na peníze v úspoře elektřiny a tepla je složité, protože je tu více proměnných. V případě tepla je úspora něco pod jeden milion korun za poslední čtvrtletí 2022," uvedl mluvčí radnice Jan Jireš. V kancelářích a učebnách se topení stáhlo na 20 stupňů, na chodbách a v tělocvičnách na 18. "Zatím nemrzneme," hlásí úředníci i žáci základek.

Úsporná opatření zavedl Jičín na začátku loňského podzimu po debatě s řediteli příspěvkových organizací, Technickými službami a krizovou manažerkou městského úřadu Lenkou Hřebíčkovou. Ta vypracovala návrh na snížení teplot v kancelářích, na chodbách, v učebnách, tělocvičnách, ale i v divadle, kině a šatnách aquacentra. Kromě toho se úspory dotkly také svícení v budovách i na ulicích a provozu fontán a kašen.

Radnice, dálnice, nemocnice. Loňský rok přinesl na Jičínsko velké investice.
Radnice, dálnice, nemocnice. Loňský rok přinesl na Jičínsko velké investice

Podle Jireše díky účinným opatřením není nutné zavádět další. "Ta stávající zůstanou v platnosti. Rada města vzala na vědomí zprávu od Krizového řízení města Jičín. Současná opatření přinášejí pozitivní výsledky," doplnil.

Nic dramatického

Změnu nejvíce pocítili ti, kteří se v méně vytopených prostorách denně pohybují. Situace ale podle nich není nijak dramatická. "Jsme otužilí. Ale vážně, držíme se v kancelářích nastavené normy a zatím to jde. Mrzne až teď, takže uvidíme," řekl Deníku ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička.

Podle něj se se snížením teplot v prostorách nejlépe vyrovnalo kino, které má po nedávné rekonstrukci dobrou termoregulaci. Horší situace je v sále divadla, které na rekonstrukci teprve čeká. "Jediná regulace v divadle je na principu uzavírání jednotlivých větví topného systému. Pokud bychom někde vůbec netopili, tak pak není šance to dohnat na potřebnou teplotu. Respektive je, ale výdej energie je vlastně větší," doplnil Nožička.

Komplikace nastaly také v infocentru, které sídlí v zámku a nedávno rovněž prošlo rekonstrukcí. Ukázalo se totiž, že nainstalovaná topná tělesa nejsou ideálně rozmístěná, aby prostory rovnoměrně vytopila.

Někde změny vítají

Ochladilo se i v základních školách a v ZUŠ, někteří ale změnu vítají. "Dřív mi ve škole bylo velké vedro. Všichni jsme ve třídách i v zimě seděli jen v tričku. Letos je to lepší, velkou změnu jsem nezaznamenala," řekla Ema, žačka páté třídy na ZŠ Husova.

Největší kontroverze mezi Jičíňáky vyvolalo omezení pouličního osvětlení. Na veřejných prostranstvích zhasla po diskuzi s policií a Technickými službami třetina označených lamp se sodíkovými výbojkami, u dalších se plánuje výměna za LED žárovky. Větší tma ve městě ale v lidech vyvolala strach z nárůstu kriminality a snížení přehlednosti v ulicích.

Naposledy se vlna nevole zvedla před dvěma týdny, když na neosvětleném přechodu v Hradecké ulici srazilo osobní auto seniorku, která s vážným zraněním skončila v hradecké fakultní nemocnici. Světla na inkriminovaném přechodu ale nezhasla z důvodu úspor. "V Hradecké ulici došlo k poškození suknice stožáru veřejného osvětlení, takže z důvodu této závady zhaslo několik světel," komentoval závadu mluvčí městského úřadu. Zhasnutím části pouličního osvětlení by mohl Jičín ušetřit až tři miliony korun.

Lampy. Ilustrační foto.
Jičín zhasíná kvůli úsporám energie. Lidé se bojí o bezpečnost v temných ulicích

Podle prvních výsledků se ve většině příspěvkovek podařilo ušetřit desítky procent energií. Například budova městského úřadu na Žižkově náměstí spotřebovala za poslední kvartál roku 2022 v průměru o 32 procent méně energií než v roce 2021.

V bývalém Arisu v ulici 17. listopadu byly tyto rozdíly ještě vyšší, v průměru o 45 procent méně. Původní plán zněl ušetřit alespoň 15 procent spotřeby. "Jednotlivé organizace nelze porovnávat mezi sebou, jelikož každá z nich má specifické dispozice z hlediska služeb a budov. Za dobrými výsledky se skrývá velká míra zodpovědnosti a ochoty zaměstnanců města a také pochopení ze strany občanů," dodal Jireš.

Podle radních je zřejmé, že úspora energií ve městě byla možná, aniž by došlo k omezení nebo pozastavení služeb pro občany. Jako příklad uvádí zimní stadion, který je navzdory zdražení energií a úsporným opatřením v plném provozu už několik měsíců. To samé platí také pro divadlo, kino a aquacentrum.

V Jičíně se meziročně zvedla cena tepla kvůli zdražení plynu o polovinu, podle starosty Jana Malého si zdražení energií vyžádá až 30 milionů z městského rozpočtu navíc oproti předchozím letům.