Téměř babí léto volbám nahrávalo, a tak například ve Vitiněvsi, kde mají celkem 275 voličů, už po deseti minutách splnilo svoji občanskou povinnost šest z nich.

„Očekáváme účast přes šedesát procent, ale že bude masivní hned začátek, v to jsme tedy nevěřily," přiznává předsedkyně pětičlenné dámské komise Svatava Berná. Blanka Kosejková usedla v komisi počtvrté. Svěřuje nám, že v obci byla sestavena pouze jedna kandidátka, na které je samostatně sedm kandidátů.

V sousední Nemyčevsi odevzdalo 45 minut po začátku voleb svůj hlasovací lístek 17 občanů. „Jedu z práce, tak abych nezapomněl," vysvětluje svůj včasný náskok do voleb Martin Koloc. Ve vedení obce by rád viděl Sdružení hasičů a je rád, že se podařilo sestavit tři kandidátky, takže občané mají možnost výběru. „Očekávám, že lidé zvolí změnu a že se posuneme dál. Dokončíme naplánované stavební projekty, úpravu koupaliště, převod nemovitostí." 

Před jičínskou ZŠ Železnická, v níž jsou hned dvě volební místnosti, se fronty netvořily. Zahájení komunálních voleb zde bylo velmi klidné. Trochu připomínaly klání do Evropského parlamentu, které se událo na jaře. První voličky Jaroslavy Müllerové, která dorazila se svým pejskem Bárou, se ptáme, zda jsou nynější volby důležité. „Asi ano, jsou. Chodím pokaždé, takže už to tak nevnímám. Odjakživa volím komunisty, některé z těch lidí znám a vím, že jsou správní," rozpovídala se.

O tři čtvrtě hodiny později jsme stejnou otázku položili Ludmile Ludvíkové. „Volby jsou důležité, jde o budoucnost města. Každý může ovlivnit, co se děje. Vybírat bylo těžké, protože stran je letos mnoho. Zvolila jsem lidi, o kterých si myslím, že jsou dobří," svěřila se.

O svůj názor se podělil i Richard Koníř, který s činností v místní veřejné správě již má zkušenosti. „Jsem členem jedné politické strany a působil jsem v městských orgánech, takže u mě je výběr kandidátů poněkud specifičtější záležitostí než u většiny lidí," upozornil. Zároveň pozval všechny občany k urnám. „Na úrovni komunální politiky se řeší věci, které se nás dotýkají nejvíce. O tom, jak budeme bydlet, kolik se bude dávat na školy, jak budou vypadat ulice, jakým projektům se dá přednost a podobně. Jsou to praktické záležitosti," upozornil. Vadí mu překotný vznik nových politických subjektů. Roztříštěnost v zastupitelstvu může chod města ztížit. „Nemyslím to zle, nemám nic proti nikomu. Je to zkrátka fakt, který každý musí zohlednit," uzavřel, rozloučil se s komisí a vyrazil na víkend.

Mnoho voličů navíc chce, aby se na radnici dostaly nové tváře. „Prostě jsem přišel proto, abych z města vykopal stará jména a aby měla šanci nová. Nadělala tam už dost nepořádku," řekl nekompromisně Miroslav Zajac, který svůj hlas odevzdal na Lepařově gymnáziu.

Jičíňák Jiří Přibyl chodí k volbám pravidelně, byl jeden z prvních čekajících na otevření volebních místností na jičínské ZŠ Husova; pak měl jiný program. „Doufám, že bude lépe, již jsem se mnohokrát zklamal. Proto nyní doufám, že se situace ve městě zlepší, věřím v soudnost," vysvětlil. Také Lenka Kodejšová věří ve zlepšení situace na radnici, a proto byla mezi prvními voliči, jakož i Stanislav Erban, který má jasno ve volbě, ale nechtěl ji konkrétně prozradit. Květa Turková doufá ve zlepšení vztahu radnice k zahrádkářským osadám. „Na zahrádce pečuji o kočičky, avšak dosavadní vedení radnice tomu není vůbec nakloněno. Byla bych ráda, kdyby se vztah i k potulným zvířátkům hodně změnil."