„Oblast byla vyhlášená jako riziková a proběhla mimo jiné diskuze, jak se bude zaměstnavatel chovat vůči zaměstnancům, kteří se vrátí z Itálie,“ popisuje tajemník městského úřadu Peter Bareš co se odehrávalo na úřadě v Jičíně, kde o italské dovolené diskutovali nejen účastníci zájezdu. Nakonec po konzultacích byl společný týdenní výlet zrušen.

„Lidé se rozhodovali do poslední chvíle, ze 48 účastníků jsem měl v pátek seznam sedmi lidí. Ti nakonec dovolenou vzdali,“ dodává tajemník. Jak to bude s náhradou vynaložených prostředků v této chvíli netuší.

Mezi posledními sedmi zájemci byl i Milan Köstinger, šéf ekonomického odboru. „Mrzí mě to, přesvědčil jsem manželku a sestru a další čtyři kolegy. Ale to už nás bylo málo,“ popisuje s nadhledem celou situaci a přiznává i tlak ze strany lidí, kteří výlet označili jako bezohledné chování. „Dozvěděl jsem se, že i některé firmy vyvinuly tlaky na své zaměstnance a hrozily jim karanténou. Neberu to tragicky, ale na dovolenou jsem se těšil,“ říká zklamaně Milan Köstinger.