Dlouhé šňůry aut provázejí opravu kruhové křižovatky v Úlibicích od prvopočátku. Uzel, kde se protínají spoje na Krkonoše, Hradec Králové, Mladou Boleslav i Liberec, je kvůli rekonstrukci pořádně zašmodrchaný.

Oprava úlibické křižovatky byla podle správců neodkladná. Ovšem dělníci na přetíženém dopravním uzlu, který se renovuje za provozu při částečné uzavírce, nemají na růžích ustláno. Za zády jim sviští auta, celý den tráví venku, ať svítí sluníčko nebo prší.

„Jo, jde to, jen řidiči jsou občas nervní, především si nevšímají značek a pak zbytečně komplikují a brzdí dopravu,“ upozorňuje nás regulovčík, který mává terčíkem ve směru od Nové Paky na Jičín. Tento pruh mimo kruhovou křižovatku je stále průjezdný.

Nepozorní řidiči ale často najedou do směru na Hradec Králové a pak se komplikovaně vracejí do svého pruhu. „Řidiči se hlavně zajímají, jak bude oprava dlouho trvat, jo a někteří nerespektují značení a jedou i přes zákaz,“ dělí se s námi o čerstvé zkušenosti muž, jenž tráví na silnici takřka celý den.

„Nervujou mě kolony, vystresovaní jsou i řidiči, jsem z toho nesvá,“ posteskla si Aneta Šolcová. Ta včera poprvé řídila dopravu od Hradce Králové. Nejhorší tlak je na silnici I/16 od Jičína, kde se stále kupí náklaďáky s osobními auty a autobusy. Řidiči mnohdy nesledují, kam správně odbočit a stěžují si, že je to tu jako v labyrintu. Podle silničářů je ale vše přehledně vyznačeno.

„Jezdíme tady každý den do práce. Dnes jsme čekali dvacet minut, v sobotu hodinu,“ říkají odevzdaně mladí manželé z Hořicka.

Podle silničářů práce zatím nic nekomplikuje. Včera se pokládala v úseku Hradec Králové, odbočka na Novou Paku, první obalová vrstva, ve středu se provoz změní a naváže druhá etapa rekonstrukce výsečí Hradec Králové – Jičín. Pokládka obrusné vrstvy je plánována na víkend 30. září a 1. října, pak má být křižovatka průjezdná s tím, že do 20. října tu budou probíhat dokončovací práce včetně značení.

„Lidi nám nadávají, ale z letadla se silnice stavět nedá. Až dokončíme křižovatku, začneme opravovat čtyřpruh, kdy bude vždy jedno rameno uzavřené,“ upozorňuje na další problémy na „šestnáctce“ Miroslav Gregor z Ředitelství silnic a dálnic. Nové zprávy nepřicházejí ani od dopravců. V pondělí ráno prý bylo zpoždění autobusových linek přijatelné, a to do pěti minut. O dopravě dnes jednají na kraji.

Jak se křižovatce vyhnout

Ve směru od Jičína na Novou Paku lze cestovat přes Valdice – Studeňany – Radim a přes Dřevěnici se na Špici vrátit na I/16. Od 4. září však nebude tato cesta kvůli opravám průjezdná a řidiči musí přes Soběraz. Silnice na Valdice rovněž prochází opravou a 4. září bude zahájena další etapa prací, a to od konce Valdic po těšínskou křižovatku směr Soběraz. Délka náhradní trasy je zhruba 11 kilometrů.

Z Jičína na Hradec Králové je možné cestovat přes Popovice – Tuř – Butoves a Konecchlumí. Úsek je dlouhý přibližně 11 kilometrů a jsou na něm dva železniční přejezdy.

Od Hradce Králové je možné touto trasou přijet do Jičína. Pro obě cesty platí zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny.