"Na podzim loňského roku jsme přijali oznámení, že do jedné internetové aukce byl dán obraz Jinoličky od Františka Kavána. Tento obraz byl však s dalšími třinácti od stejného autora v dubnu 2002 z Vlastivědného muzea v Železnici odcizen. V té době byla škoda na obrazech vyčíslena na více než 500 tisíc korun. Jeden obraz se záhy našel, ale ostatní jsou od doby krádeže v pátrání. Pachatele krádeže se do současné doby nepodařilo dopadnout," informovala policejní mluvčí Iva Kormošová.

Ilustrační foto
Senior z Nové Paky chodil krást nářadí a pneumatiky

Ve stejném období se na internetových stránkách jednoho obchodu se starožitnostmi nabízela k prodeji dřevěná socha za 29 tisíc korun. Zjistilo se, že se jedná o sochu apoštola sv. Bartoloměje, která byla v prosinci 1994 ukradená z kaple Poslední večeře Páně v Římově na Českobudějovicku. "Jedná se o kulturní památku vedenou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR v souboru movitého vybavení pašijových kaplí. Dle znaleckého posudku pochází z druhé poloviny 17. století a má hodnotu několika desítek tisíc korun," upřesnila policejní mluvčí.

Policisté u obou případů zahájili úkony trestního řízení pro přečin legalizace výnosů z trestné činnosti, za což by pachateli hrozil až čtyřletý pobyt za mřížemi, peněžitý trest, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

"U prvního případu prověřování stále pokračuje. U druhého případu se do současné doby nezjistilo, že by se někdo dopustil trestného činu, byl proto odložen," upřesnila mluvčí.

V průběhu prověřování policisté sochu i obraz zajistili a následně vydali poškozeným právnickým osobám.

Ilustrační foto
Opilá řidička vezla dítě. Ve všední den odpoledne nadýchala okolo dvou promile

Policisté žádají veřejnost o spolupráci. Kdo by mohl poskytnout jakoukoliv informaci vedoucí k nálezu dalších odcizených obrazů (viz fotogalerie níže), ať zavolá na linku 158.

"Upozorňujeme občany, kteří mají zájem o koupi starožitných věcí - uměleckých děl a chtějí být vyvarováni střetu se zákonem, ať si prověří na internetových stránkách Policie ČR, že věc nebyla někdy v minulosti odcizena," doporučuje Iva Kormošová.