Převis nastal u ZŠ Poděbradova a ZŠ 17. listopadu. U první jmenované byl výraznější, nepřijato bylo dvanáct dětí, přičemž institut otevře jenom jednu první třídu o osmadvaceti žácích. ZŠ 17. listopadu otevře třídy tři a nepřijala deset dětí. Přesto budou chodit do Jičína, ujme se jich především Základní škola Železnická.
Důvod je v obou případech stejný: nedostatek místa. Školy letos musely zřídit o jednu třídu méně než loni.
Ústavy nicméně splnily nařízení, které jim ukládá spádová vyhláška. Ta přiřazuje k jednotlivým školám jičínské ulice, jejichž malí obyvatelé jsou do povinné docházky přijímáni prioritně. „Ne vždy se stává, že rodič s dítětem jde do školy, kterou má v uvozovkách předepsanou. Někdo si raději vybere mimospádovou. Není to nic neobvyklého. Samozřejmě nejde o špatný krok, zákon to nezakazuje," uvedl šéf odboru školství Miroslav Kazda. „Ve finále jde o dohodu mezi zákonným zástupcem a ředitelem," dodal.
Pokud je zájemce mimo spád, často se přihlíží k tomu, zda danou školu navštěvuje sourozenec budoucího žáka. V případě ZŠ Poděbradova ani toto síto nestačilo. Došlo k tomu, že příbuzní budou navštěvovat různá zařízení. „Někteří nepřijatí u nás mají své sourozence. Po dohodě jsme nabídli umístění na jiné základní škole, ale chápu rodiče, že je to pro ně problém. Je nám to líto. Nemáme dostatečné prostory," shrnula ředitelka ZŠ Poděbradova Michaela Štálová.
Vedení Základní školy 17. listopadu muselo odmítnout deset uchazečů. Ředitel Ivan Truhlička uvedl, že žádné z těchto dětí nemá v některé třídě tohoto zařízení sourozence a ve všech případech šlo o přespolní zájemce. I zde se podařilo nepřijaté umístit na jinou jičínskou základní školu. „S rodiči jsme o tom jednali a z diskuse mám dobrý pocit. Nakonec se pro všechny, kteří chtějí chodit do Jičína, místo našlo, jenom třeba jinde, než rodiče zamýšleli," řekl ředitel.
Všechna výše zmíněná čísla jsou stále zkreslená, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, rodiče, především ti „nespádoví", někdy zápisy dublují, což znamená, že zkouší ratolest přihlásit na více školách. Je tak možné, že převis z jisté části bude nakonec jen zdánlivý. A zadruhé, do statistiky ještě promluví žádosti o odklad povinné školní docházky.
Rodiče je mohou podávat do 31. května společně s posudkem poradenského zařízení (pedagogicko – psychologická poradna nebo pedagogické centrum) a doktora (odborného lékaře nebo klinického psychologa). Jičínský městský úřad odhaduje, že těchto žádostí bude pro školní rok 2015/2016 zhruba šedesát.
K zápisům do jičínských škol letos dorazilo 336 dětí, z toho pravděpodobně 247 zahájí v září své vzdělávání. Otevře se deset tříd. Školní odklady jsou pro město komplikací v tom smyslu, že děti, které měly nastoupit na základní školy, zůstanou v mateřinkách. Tím budou blokovat místa mladším. Jičínští věří, že poptávku uspokojí nová školka na Větrově.
Na první stupeň v těchto letech sice nastupují silné ročníky, podle statistiků ale vlna již dosáhla svého vrcholu. V loňském roce do školních škamen zasedl zhruba stejný počet čerstvých žáčků, jako tomu bude letos v září, pro příští rok odborníci předpovídají buď stagnaci, nebo mírný pokles. V následujících letech k němu dojde téměř jistě.
Zpomalit jej může bytová politika města, neboť radnice počítá s výstavbou nových obytných zón, například v lokalitě bývalých kasáren u lipové aleje.