V pondělí 17. září byly zahájeny v Pardubicích a následně pokračují ve městech Chrudim, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Jičín, tedy v místech, kde pracují pobočky sdružení. Program Týdnů pro duševní zdraví nabízí vzdělávací semináře, koncerty, autorská čtení nebo workshopy.

Cílem je podpořit lidi s duševním onemocněním, aby se nestyděli za své potíže a necítili se ve společnosti méněcenní. Týdny se mohou uskutečnit i díky finanční podpoře města Jičín.

Jaký program nabízí v Jičíně?

V pondělí 8. října od 17,30 hodin proběhne slavností zahájení v Knihovně Václava Čtvrtka. Úvodního slova se ujme MUDr. Petr Hejzlar, ředitel sdružení a Bc. Marek Fiala, vedoucí střediska PDZ v Jičíně. Součástí zahájení bude výstava „Neberou mě normálně, protože mě neznají", která obsahuje verše, kresby a koláže dívky, bojující se svojí nemocí, schizofrenií.

„Při zahájení Týdnů, bychom chtěli Knihovně Václava Čtvrtka, věnovat knihu „Střed se hroutí zevnitř," popisuje Bc. Marek Fiala, vedoucí jičínské pobočky PDZ a pokračuje: „Autorkou je Elyn R. Saksová, profesorka a psycholožka, která srozumitelně a plasticky líčí své zkušenosti s psychózou. Naším cílem je, aby se tohle čtivo dostalo k co nejvíce lidem. Ani ne tak pro možnost pochopit, jak psychotické stavy probíhají, jako pro zásadní poznatek, že i v duševně nemocném člověku lze najít jeho talent."

Ve čtvrtek 11. října v Knihovně Václava Čtvrtka proběhne čtení úryvků z knih autorů se zkušeností s duševním onemocněním. V dopoledních hodinách pro školy a v odpoledních pro širokou veřejnost. „Číst budeme od autorů jako je Miloš Kopecký, Ota Pavel, Jiří Pavel a Elyn Saksová.", říká Bc. Marek Fiala. Zároveň bude připravená tvůrčí dílna pro děti a dospělé, kde budou moci vyrábět koláže.

V pátek 12. října budou pro veřejnost otevřené dveře v jičínské pobočce Péče o duševní zdraví, která sídlí v budově Komerční banky naproti autobusovému nádraží. Od 9,00 hodin si budete moci prohlédnout prostory, ale především zeptat se na cokoliv, co vás zajímá v oblasti duševního zdraví. Zároveň budete moci shlédnout krátký dokument o historii péče o duševně nemocné s názvem „Příběh nemocné duše".

Péče o duševní zdraví
Je nezisková organizace s 16ti letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku.

Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním.

Více na http://www.pdz.cz/ nebo https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi