Od Nového roku mohou obce vybírat poplatek z pobytu rekreantů bez ohledu na to, zda jde o lázeňské místo nebo turisticky atraktivní lokalitu. Umožňuje jim to novela zákona, která současně zrušila původní poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za rekreační pobyt.

„Vybírat poplatek není povinnost a každá obec si jeho výši může nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální zákonné sazby,“ potvrdil Deníku tiskový mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Pro rok 2020 je maximální sazba 21 Kč za den a v následujících letech maximálně padesát korun.

V Trutnově s ohledem na změnu zákona schválili vyhlášku o místním poplatku z pobytu v prosinci. Sazba pro letošní rok je dvacet korun za osobu a den.

Stejně postupovali v Náchodě. Od 1. ledna vybírají ve městě sumu z ubytování ve výši dvaceti korun. Od roku 2021 ji chtějí navýšit na 50 korun.

Rekreanti v Hradci Králové, kteří nepřekročí dobu pobytu 60 dní, by měli uhradit 15 korun na den.

Komplikovanější je situace v lázeňských městech. Od Nového roku platí v Lázních Bělohradu poplatek z pobytu 21 korun. Částku budou nově hradit i klienti nad 70 let, kteří od ní byli doposud ze zákona osvobozeni. Do městské kasy naopak nově nepoplynou peníze od klientů na komplexní lázeňské péči. Ti jsou od platby osvobozeni.

„To je dost tvrdý dopad, pro nás je to ztráta zhruba dvě stě tisíc korun ročně,“ přiznává starosta města Pavel Šubr.

Jičín bude závaznou vyhlášku o místním poplatku z pobytu teprve schvalovat. Platit by měla od 1. dubna. Město bylo coby oblíbené turistické centrum výjimkou v tom, že žádný poplatek nevybíralo. Iniciativa vzešla z komise pro cestovní ruch a diskuse probíhala zhruba po dva roky.

„Důvodem zavedení poplatku je zajištění toho, aby se i turisté a návštěvníci Jičína částečně podíleli na hrazení provozních nákladů města, stejně jako jeho obyvatelé,“ uvedl mluvčí radnice Jan Jireš.

„Klient zaplatí a my peníze předáme dál. Nevidím v tom žádné komplikace,“ říká k chystané novince majitel jičínského Hotelu U Krále Tomáš Král.

Pravidla
Poplatek hradí rekreanti, kteří využívají ubytovacích služeb, plátcem jsou provozovatelé poskytovaných služeb.

Úhrada poplatku z pobytu dopadá pouze na pobývající, kteří nejsou v obci trvale přihlášeni, nebo nejsou hlášeni ve smyslu zákona o pobytu cizinců, zákona o azylu nebo zákona o dočasné ochraně cizinců.