Tropy v Česku budou podle meteorologů pokračovat i na začátku srpna.
„Ve středu denní maxima vystoupí až na 32 stupňů Celsia. Večer, hlavně v západní polovině Čech tuto teplotu utnou silnější bouřky. Místy mohou být i dost silné, ale bude to velmi lokální, místo od místa se značně budou lišit,“ informoval meteorolog ze serveru Meteocentrum Martin Štros. Blízko tropické třicítce budou teploty i do konce tohoto týdne.
Start následujícího týdne pak má být podle meteorologů pořádně horký. „Podle předběžné předpovědi nás na začátku příštího týdne čeká extrémní vlna veder. Ještě nevíme, jak vysoko teploty vystoupají, ale mohlo by to být i přes 35 stupňů Celsia. Podle aktuálních modelových výstupů není na jihu Moravy vyloučeno ani až 38 stupňů Celsia. I noci budou kvůli tomu tropické. Od horkého počasí si tedy v nejbližších deseti dnech neodpočineme, spíše naopak,“ doplnil Štros.
Co dodržovat při tropických teplotách?
Dostatečně pijte
Jednou z nejdůležitějších věcí, jak přežít vlnu veder, je dodržování pitného režimu. Voda totiž pomáhá udržet tělo nejen ve fyzické, ale i psychické kondici. Pít bychom měli čistou vodu, mírně chlazenou. Vypitím příliš vychlazeného nápoje způsobíme tělu další šok, se kterým se musí vyrovnat. Odborníci doporučují vypít během horkých dnů za den více vody než doporučované množství dva až tři litry za den.
Avšak po menších dávkách. Jednou z pomůcek, jak nezapomenout doplňovat vodu do těla, je nosit s sebou lahev. „Mnoha lidem se osvědčilo vzít si s sebou na celý den láhev jasného objemu s vědomím, že ji musí třeba dvakrát za den celou vypít,“ doporučila na svém webu ekologická organizace Greenpeace.
Změňte jídelníček
Příliš vysoké teploty jsou pro lidské tělo obrovskou zátěží. Podpořit organismus se dá i vhodnou stravou. Ta by měla být lehce stravitelná, osvěžující. „Místo české klasiky knedlo zelo vepřo, smažených jídel nebo těch hodně tučných by měly být dominantou saláty či ryby a celkově středomořský jídelníček. Chybět by neměla ani vodnatá zelenina či ovoce. Raději bychom měli jíst menší porce, ale častěji,“ řekla odbornice na zdravou stravu Eva Jiránková.
Bez námahy a raději doma
S vysokými teplotami se hůře vyrovnávají lidé starší 65 let, chronicky nemocní, ale také například těhotné ženy či děti do čtyř let. Ti všichni by měli zůstat mezi jedenáctou a třetí hodinou odpolední, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, doma. Na pozoru by se měli mít zejména kardiaci.
Lékaři doporučují, aby se ve vedrech nespoléhali na to, že případné obtíže časem odezní, a raději si zavolali sanitku.
Lékaři nedoporučují ve vedrech velkou fyzickou zátěž. Tělo kvůli vyrovnávání se s vedry ztrácí vodu, sportováním se odliv životadárné tekutiny ještě znásobí. Vhodné je ponechat sport na podvečer, večer, nebo na ráno, kdy jsou teploty přijatelné. Pro lidi, kteří se vydají sportovat nebo musí ve vedrech pracovat venku, mají odborníci jasný vzkaz: pijte nejen vodu, ale i minerálky, častěji odpočívejte, nepřehánějte to, noste pokrývku hlavy.
Zatemněte okna
Klimatizace se sice v posledních letech stávají standardním vybavením domácností, přesto nimi spousta domů či bytů nedisponuje. I bez klimatizace se však dá ochlazovat domácnost. Jednou z rad je zatáhnout závěsy či žaluzie v oknech, do kterých „praží“ slunce. Okna by měla být po celý den zavřená. Vhodné je větrat pouze okny, kam slunce nesvítí.
Ne všechny byty disponují venkovními roletami či žaluziemi. Pomoci může bílé prostěradlo. „Pootevřeme okno, přes horní rám křídla přehodíme prostěradlo tak, aby z vnější strany pokrylo sklo, okno přivřeme nebo zavřeme, čímž prostěradlo nahoře skřípneme. Látka určitou část tepelné energie odrazí. Je to nouzové řešení, zafunguje, když okno zastíníme v době, kdy na něj ještě slunce nesvítí a v bytě máme přijatelnou teplotu,“ radí na svém webu iReceptář.
Osvěžování
Při velkých vedrech je vhodné se osvěžovat. Pomoci může klasický vodní rozprašovač na rostliny. Voda by ovšem neměla být studená, ale vlažná. Pocit osvěžení přinese i jednoduchý trik – nechat téct proud studené vody na zápěstí. Pomáhá také ručník namočený v ledové vodě a přiložený na zadní část krku.
Teplejší vodu je vhodné upřednostnit i v případě sprchy. Podle odborníků vlažná voda pomáhá otevřít póry v kůži, a tím se tělo snadněji ochladí a efekt je dlouhodobější. Naopak studená sprcha sice osvěží, ale zároveň způsobí teplotní šok a zanedlouho se opět dostaví pocit vedra.
Klimatizace
Mít v bytu ideálních 21 stupňů Celsia, i když je teplota venku o více než patnáct stupňů vyšší? Žádný problém. Klimatizace dokážou prostory pořádně zchladit. Ovšem pozor. Příliš veliký teplotní rozdíl může mít negativní dopady na zdraví.
„Doporučujeme, aby rozdíl mezi aktuální venkovní teplotou a tou v místnosti nebyl větší než 7 stupňů Celsia. Při větším rozdílu se vystavujete teplotnímu šoku, který by mohl mít dohru na vašem zdraví – prochladnutí, svalové blokace…. Zároveň si tím zvyšujete spotřebu elektrické energie,“ upozornila na svém webu firma Tomáš Koníček zabývající se instalací klimatizací.