„Se školkou chceme začít co nejdříve, ale se zimním stadionem počkáme na konec zimní sezóny. Počítáme, že se začne na počátku dubna," uvedl radní a projektový manažer města Ladislav Brykner. Spěchá i přestavba kotelny v zámku. Město by ji rádo stihlo před příchodem zimy, protože stávající zařízení je na pokraji životnosti.

Přestavba strojovny u zimního stadionu bude stát zhruba 8,5 milionu korun. „Půjde o kompletní demontáž strojního zařízení, včetně potrubních rozvodů a dojde k obnově jak budovy, tak zařízení," informovala mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Projekt rovněž obsahuje odstranění zásoby čpavku, na kterém byla starší technologie chlazení závislá a který představuje potenciální riziko pro životní prostředí a zdraví.

Připomeňme, že zimní stadion zásadní přestavbu prodělal v roce 2011. Získal částečné zastřešení a nové šatny. Náklady byly 110 milionů, což je pro jičínský rozpočet velmi vysoké číslo, a město si muselo zřídit úvěr. Rekonstrukce nicméně neobsahovala náhradu chladícího zařízení, které má stáří více než čtyřicet let. Výměnu technologie bude mít na starosti firma Energo Choceň, která podala nejlevnější nabídku.

Mateřská školka Máj bude zateplena včetně střechy a získá i nová okna, která nahradí ta současná, pocházející ze 70. let. Investice bude stát bezmála 10 milionů korun, devadesát procent z uznatelných nákladů však zaplatí dotace z ministerstva životního prostředí. Stavbu provede firma Stav – Agency ze Stráže nad Nisou.

Nové kotle

O tom, že kotelna v zámku nutně potřebuje finanční injekci, se město dozvědělo na přelomu loňského a letošního roku, kdy došlo k havárii topení. Odborník tehdy radnici upozornil, že kotle by nemusely přežít následující zimu.

Město bude nová kotelna stát téměř jeden milion korun. Namísto dvou zastaralých kotlů jich firma TZB Kladno instaluje pět. Budou však menší a jednotlivě i ekonomicky výhodnější. Komise doporučila společnost TZB Kladno vyškrtnout z výběrového řízení kvůli podezřele nízké cenně. Rozpočtový předpoklad totiž byl 1,6 milionu. Radní se však posudkem rozhodli neřídit.