JIČÍN – Nejprve oslovili rodiče během třídních schůzek a pak se vydali do ulic města.
„Ani jsme nečekali tak dobré výsledky – 82,5 % z dotázaných odpad třídí! A hlavně nás potěšilo, že naši rodiče jsou o třídění informovanější než lidé oslovení na ulici,“ zhodnotil výsledky ankety Marek Sytný, člen soutěžního týmu. „Z anket vyplynulo, že velká většina občanů odpad třídí: 631 ze 765 dotázaných odpovědělo kladně. Avšak víc jak dvě třetiny z nich vůbec netřídí kovy a bioodpad,“ pokračoval Marek.
„V případě bioodpadu jsou na vině do značné míry špatné podmínky ve městě. Ale plánovaná kompostárna je ve fázi studie,“ to nám řekl ing. Milan Zmátlík, vedoucí odboru odpadového hospodářství Technických služeb města Jičína.
„Dále více než polovina lidí neví, do kterého kontejneru mají vyhodit odpadky, jako nápojový karton či porcelán, i přesto, že na každém kontejneru je to uvedeno,“ dodal Marek.
Nejdříve odpovídali rodiče na třídních schůzkách. Ankety se zúčastnilo 182 rodičů. Dostali anketní lístky k vyplnění. Tímto chtěli studenti zjistit, kolik lidí odpad třídí a jak. V případě záporné odpovědi následovaly otázky, proč netřídí a co by je motivovalo.
Poté s otázkami, které obměnili na základě zkušeností z předchozí ankety, soutěžící vyrazili do města. Během celého dne bylo dotázáno 543 kolemjdoucích všech věkových skupin.
Někteří lidé odpovídat nechtěli, ale většina z nich se zastavila a ochotně spolupracovala, když zjistili, že se nejedná o reklamu. „Mám Oskara, T-Mobile, Eurotel, mám vše… Vy se na to neptáte? No konečně někoho zajímá, že třídím odpad,“ prohlásil jeden z dotázaných. Studenti v průběhu dne prožili několik takovýchto legračních příhod.
I přes rozdílný počet dotázaných v obou anketách je patrné, že rodiče (i náhodní rodiče s dětmi na ulici) a k našemu překvapení i většina důchodců jsou o třídění lépe informováni než jiné skupiny občanů.
Výsledky ankety určitě nezapadnou. Ihned se objevily na nástěnce ve škole. To proto, aby studenti mohli porovnat a ocenit dobré ekologické uvědomění svých rodičů.
Zanedlouho vyšla zpráva o celé akci v regionálních novinách. A konečně soutěžící také informovali starostu města Martina Puše. Snad i pro něho jsou odpovědi respondentů signálem, že Jičínští přivítají každý další krok města v boji s odpadem. A budou třídit ještě víc!
V průběhu ankety jsme zastavili nespočet lidí. Proč ale nemáme stejný počet odpovědí? Většina lidí strašně spěchala. Někteří, když viděli dotazníky v našich rukou, raději přešli na druhý chodník, jiní ani neodpověděli na pozdrav a řítili se ulicí dál.
Když jsme natrefili na někoho ochotného se s námi bavit, ještě nebylo vyhráno. Museli jsme čelit mnohým problémům. Například spousta lidí (hlavně tedy těch starších) netušila, co je to TETRAPACK čili krabicový nápojový karton: „Tyhle sáčky my nevedeme, džusy nepoužíváme a na mlíko my máme krávu!“
Mnozí od nás čekali, že budeme nabízet nový, extra výhodný paušál. Pán v tmavém kabátu nám ani nedal možnost představit se a už spustil: “Slečno! Paegas, Eurotel, T-Mobile - všechno mám, nic nechci.“ Nakonec byl mile překvapen, když zjistil, že mu nechceme nic vnucovat, ale máme zájem o ekologii. (Lepařovo gymnáziumú