Prvňák Tomášek chodí už několik měsíců do jedné z jičínských základních škol. Když jednomu z jeho spolužáků vyšel minulý týden pozitivní test na covid, musel stejně jako většina jeho kamarádů do karantény. Kvůli nízkému věku ho jeho maminka Tereza nemohla nechat doma samotného, to ale není jen tak. "Před týdnem jsme byli ve stejné situaci se starší dcerou Anežkou. V práci mi sice volno dají, nemůžu ale sedět doma každý týden," vypráví. Podle dosavadních čísel ale hrozí, že podobné situace budou nastávat častěji.

Podle jičínského místostarosty Petra Hamáčka se v uplynulých dvou týdnech ukázalo, že testování na školách má skutečně svůj význam. "Jen za posledních čtrnáct dní se podařilo díky testování zachytit asi dvacet pozitivních žáků. To nicméně znamená, že se už téměř polovina tříd na všech čtyřech našich základkách ocitla v karanténě," doplňuje Hamáček. Konstantně je v karanténě vždy pět až deset tříd, postupně se ale obměňují. Předepsaná karanténa je podle nových pravidel sedmidenní a končí negativním PCR testem mezi pátým a sedmým dnem od kontaktu s nakaženým.

V případě výskytu žáka pozitivního na covid ale nemusí nutně do karantény putovat celé třídy. Výjimka platí pro očkované děti a ty, které v uplynulém půl roce nemoc prodělaly. Tím ale pro učitele přichází obávaný strašák v podobě hybridní výuky, kombinace prezenčního a distančního vyučování. "To je pro učitele velmi náročné. Najdu se tací, kteří řeknou, že je to přece práce učitelů. Ale na to, že budou učit ve třídě a zároveň přes počítač je přece nikdy nikdo nepřipravil," říká místostarosta.

close Žák při distanční výuce info Zdroj: ČTK zoom_in Žák při distanční výuce

Přesto se ale všichni včetně rodičů shodují, že přes veškeré komplikace spojené s hybridní výukou je momentální situace lepší, než dlouhodobé uzavření škol, se kterým se muselo české školství vypořádat v minulém školním roce.

S hybridní výukou se kromě zvýšené zátěže pro učitele přidává také přibývající administrativa jak pro učitele, tak pro ředitele škol. Je potřeba často měnit rozvrhy, hledat suplování za vyučující v karanténě, komunikovat s hygieniky a pomáhat s trasováním rizikových kontaktů.

"Jsem ráda, že děti chodí do školy. Tomík je v první třídě a je dobře, že to může prožívat ve škole s ostatními. Navíc bych určitě nesehnala hlídání a sama s ním zůstat doma nemůžu na moc dlouho. Nedá se nic dělat, budeme si muset zvyknout," vysvětluje Tereza. Děti ve školách, které nejsou očkované a nemají potvrzení o prodělání nemoci se od 22. listopadu testují každé pondělí.

Jako zřizovatel zajišťuje město Jičín pro školská zařízení testovací sady. "Opět zajišťujeme rozvoz testů do škol v rámci celé ORP. Dodáváme je v množství, jaké dostáváme od státu, což bohužel stačí vždy jen na týden, takže je nutné distribuci opakovat v sedmidenních intervalech," doplňuje Hamáček.

Kromě pokračujícího každotýdenního testování nově vláda plánuje také zpřístupnění očkování i dětem. "Důležitou novinkou od nového roku bude očkování dětí, které připravujeme společně s dětskými praktickými lékaři a stejně jako u dospělých bude očkování možné přímo v ordinacích praktiků,“ říká hejtman Martin Červíček.