Téměř po půl roce se děti 1. září vrátí do školních lavic. Pro žáky libuňské základní školy je návrat mimořádný. V lavicích zrekonstruované budovy totiž usednou po dvouleté pauze.

Tak dlouho trvala přestavba budovy, kterou zdejší radnice plánovala od roku 2011. Stavební práce byly nakonec zahájeny v roce 2018. „Bohužel, přestavbu zastavila dodavatelská firma, která nedodržela smluvní podmínky,“ vysvětluje zpoždění dnes téměř třicetimilionové investice starosta obce Miloš Daňo.

Firma byla bez prostředků, neměla na nákup materiálu, v současné době je v insolvenci. Obec musela vypsat nové výběrové řízení. Z původních dvaceti milionů s devadesáti procentní dotací se celá zakázka vyšplhala na 28 milionů. 19. června si obec dokončené dílo převzala.

Práce měly původně trvat jeden rok, na tu dobu se osazenstvo školy přestěhovalo do penzionu Bílý dům. Nikdo netušil, že v náhradních prostorách zůstanou dva roky.Původní zakázka za dvacet milionů získala státní dotaci ve výši 18 milionů, obec však musela dvakrát žádat o prodloužení termínu čerpání peněz.

Z obecní kasy musí Libuňští navíc uhradit čtyři miliony za pronájem penzionu. „Přes všechny problémy si myslím, že se to povedlo, nakonec deset milionů půjde za obcí,“ sčítá náklady starosta. Na přestavbu školy čerpá obec úvěr. Výsledek ale stojí zato. Libuň má jednu z nejmodernějších škol v okrese. A při jejím sobotním slavnostním otevření se pěla jenom samá chvála.

„To je bomba, hustý,“ sdělovaly si navzájem místní žačky při prohlídce půdní vestavby, kde vznikly dvě nové učebny, jedna polytechnická a druhá počítačová. Jinak škola má čtyři kmenové učebny s moderním zázemím. Čtvrtá vznikla v přístavku a v přízemí poradenské pracoviště. Z původního objektu tak zůstaly tři třídy.

„Jsme spokojeni, škola je nádherná, máme nové třídy, špičkové vybavení. Děkujeme všem za pomoc, především hasičů, rodičům, žákům, učitelkám,“ sčítá pomocníky Radka Víchová, ředitelka malotřídní školy, do které dochází 46 dětí. Sama v jedné ze tříd vyučuje neuvěřitelných 43 let.

„Chlapi se nadřeli, stěhovat jsme začali koncem června, ve škole bylo všechno na jedné hromadě a během prázdnin jsme postupně uváděli všechno do pořádku,“ popisuje ředitelka návrat do zrenovovaných prostor.

Alena Morávková z Jičína učí v Libuni pátým rokem. „Změna je nad očekávání opravdu krásná. Překvapeny zůstaly děti i učitelky. Vybavením, pomůckami, všichni jsou nadšení, i děti mají v očích slzy dojetí. Už se moc těšíme, až začneme učit a až si to užijeme,“ usmívá se paní učitelka, která do své „vymazlené“ třídy přivedla i své rodiče.

Pedagogové totiž dostali prostor a učebny mohli vyzdobit podle své fantazie. Pro Alenu Morávkovou a její svěřence to bude letos plavba podle námořního řádu. „Určitě se vydáme na nějakou plavbu lodí, máme i plnou truhlu pirátských zlaťáků, takže si budeme hrát,“ říká autorka k veselé, hravé a přitom účelové výzdobě.

Školu si přišel prohlédnout i šéf jičínského odboru školství Miroslav Kazda. „V každé obci by měl být minimálně kostel, hospoda a hlavně škola. Tu zde mají a krásnou. Přeji jim hodně štěstí, ať se tady všem líbí,“ popřál dětem i pedagogům.

„Nádhera, krásné, úplně dětem závidím. Kéž by to tak bylo v každé škole,“ nešetří slovy chvály další z návštěvnic. Ta se ozývají téměř z každých úst, Libuňští jsou výsledkem nadšeni.

Školu přišel vysvětit také rovenský farář Tomasz Dziedzic. Při svém požehnání přítomným připomněl, že když nechodí za ním do kostela, tak on přišel za nimi. Farář pak svěcenou vodou nešetřil, vysvětil budovu i všechny třídy a škole vyprosil Boží požehnání.

Ředitelka Radka Víchová při zahájení uvedla, že sobotní den se určitě zapíše do historie obce.

První zmínka o libuňské škole je z roku 1646, kdy se učilo v původním dřevěném stavení. Stavba současné budovy byla zahájena v roce 1814 , dokončena roce 1835. Přesto, že se prováděly různé úpravy, v posledních letech se začaly objevovat závažné problémy s elektroinstalací. Přístavek u školy byl v havarijním stavu, propadly se stropy, staticky byly narušeny stropy i ve dvou učebnách. Budova nevyhovovala ani prostorově.

V roce 2011 byla představena studie rekonstrukce školy, v té době zastupitelstvo projekt odsouhlasilo. V roce 2018 obec získala dotaci a začala stavba. Výsledkem je krásná škola, která svítí podle Radky Víchové jako sluníčko.