Návštěvníci tu mohli získat nejen podrobné informace o studiu, což ocenili například rodiče školáků, ale také o zaměstnání. To zde nabízela například firma Continental, která nedávno rozšířila výrobní prostory, nebo Oblastní nemocnice Jičín.

Okruh nabídky vzdělávání přesáhl regionální hranice, zajímavé možnosti odkryla před žáky devátých tříd například Střední škola vizuální tvorby Hradec Králové, Střední škola právní v Liberci, Multimediální tvorba v Poděbradech. 

Dále je tu Střední škola aplikované kybernetiky Liberec, lanškrounská veterinární škola, Lesnická akademie Trutnov, dokonce i zástupci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

SPECIÁLNÍ POMOC

Zajímavou nabídku oborů přinesla Střední škola a Základní škola Sluneční Hostinné. „Naše škola je určená dětem s hendikepem, mohou se u nás vyučit zedníkem, truhlářem, dřevařem nebo knihařem. Poskytujeme také speciální pedagogickou péči," upozorňuje na možnost vzdělání Irena Mráčková. Z Hostinného našli cestu do Jičína i zástupci zdejšího gymnázia.

„Máme u nás ve škole děti z okolí, proto jsme tu. Jsou tu volnější výstavní prostory, takže máme možnost se zájemci bez problémů komunikovat. Překvapilo mě široké spektrum nabídky, takže chápu, že pro žáky je složité vybrat si. Ale určitě je fajn, že tato možnost existuje, neboť dává šanci orientace i rodičům," hodnotí jičínskou akci Zuzana Kočová z Hostinného.

„Je tu zajímavá nabídka, ale já se chystám na vysokou, takže zatím nic nehledám," řekl nám sedmnáctiletý maturant Jirka.

Školy nabízely nejen podrobné ústní informace, ale připraveny měly i letáky, u mnohých se pak odehrávaly zajímavé ukázky.

Zaujala nás dívka, která ovládala vypalovací pájku, s kterou vytvářela reliéfy na dřevěný podklad. Než jsme ji oslovili, vůbec jsme netušili, že jde o jedinou truhlářku, která studuje na Střední škole gastronomie a služeb Nová Paka.

KDYŽ BUDE NEJHŮŘ, PUSTÍM SE DO RAKVÍ

Alžběta Bušáková z Borovnice u Staré Paky si obor vybrala, protože je pro ni zajímavý a má umělecký nádech.

„Taky bych nedokázala žít v holčičím kolektivu, raději jsem s klukama, je s nimi větší zábava," svěřuje se Alžběta a přiznává, že truhlařina je někdy dřina. Ale protože má kolem sebe partu hochů, ti ji vždycky pomůžou. A je to lepší než doma na statku, kde jsou tři sestry a musí se podělit i o těžkou práci.
Bětka zatím nemá představu o svém budoucím povolání.

„Vždycky jsem říkala, že když bude nejhůř, budu dělat rakve. V tom bych se určitě uplatnila," směje se truhlářka, která v letošním roce prezentovala školu na celostátní soutěži Machři roku, kde společně se svým kolegou skončila z čtyřiadvaceti týmů na třetím místě. Tak možná, že vás bude Bětka motivovat a že zjistíte, že než sedět u počítače je příjemnější věnovat se manuální práci, ve které najdete zalíbení a bude vás těšit. Los je jen na vás.