Ještě v půl 11 dopoledne je na kruhovém objezdu v Úlibicích pouhé všednodenní rušno. Dopravní uzel, kde se střetávají silnice první třídy od Jičína, Nové Paky a Hradce Králové je kolonami neblaze proslulý. Už za moment se zde ale rozpoutá show, jakou Úlibice dlouho nezažily. Právě tady se totiž bude otáčet několik desítek protestujících traktoristů a zemědělců, kteří ve čtvrtek před polednem vyrazili demonstrovat proti zhoršujícím se podmínkám.

"Nechceme blokovat silnice, nebudeme nikde zastavovat, dodržujeme rozestupy. Ale musíme na sebe upozornit," vysvětluje Petra Zmatlíková z Volanické zemědělské. Na protestech funguje jako koordinátorka a zástupkyně Okresní agrární komory Jičín. Z Jičíněvsi, odkud jeden z traktorových konvojů startoval, ale vyrazila s předstihem, aby mohla v Úlibicích celou akci zdokumentovat. Kromě zemědělců od Kopidlna na protest vyrazily také dvě desítky traktorů od Hořic po I/35 a další dvacítka strojů od Sobotky po I/16. "A taky jsme dnes dostali zprávu, že sem k nám jede snad až čtyřicet traktorů od Mladé Boleslavi," dodává Zmatlíková. Podle informací se už krátce po 10. hodině začaly ve všech třech směrech tvořit kolony.

Chtějí českou pšenici i mléko

Na traktory v Úlibicích čeká v autě u krajnice i postarší manželský pár. Fotit se prý nechtějí, přijeli jen podpořit zemědělské protesty. "Jsme od Turnova a když už to máme tak blízko, chtěli jsme zemědělce podpořit. Chceme tu českou pšenici a mléko. Ne že nám budou dovážet mléko z Indie," říká žena. Okolo hospodářství se pohybuje celý život, zemědělcům dříve vydávala obědy. "Skvělí chlapi! Dokonce se do traktorů na ty koberečky zouvali, aby tam měli čisto," vypráví.

Voda z kohoutku - Ilustrační foto
Výměna šoupěte zarazí vodu v Jičíně i Valdicích. Obyvatelé mají uzavřít ventil

Manželé, kteří demonstrantům přijeli fandit, zamávat a natočit si jejich stroje pro přátele, se shodují, že dříve byl systém nastavený lépe. "Dříve měl každý svoje hospodářství, ovoce, zeleninu i maso si pěstoval sám. Nejde o to, že bychom se měli špatně. Ale o kvalitu potravin. Proč bychom tu nemohli mít české potraviny? Proč to musíme dovážet?" dodávají. To už ale v dálce blikají majáčky prvních traktorů. Podívaná začíná.

Protestovali už před dvěma lety

Na silnice se zemědělci na Jičínsku vypravili už před dvěma lety, kdy protestovali proti vládním opatřením. Tehdy se s premiérem Petrem Fialou podařilo dobrat kompromisu. Tentokrát ale protesty míří ještě výš, země Střední a částečně i Východní Evropy protestují proti opatřením EU. "Zhoršuje se nám byrokracie, chodí častější a větší kontroly, omezení. Chceme hospodařit dobře, v souladu s přírodou, abychom produkovali kvalitní potraviny, dobře se starali o zvířata. Ale opatření přibývají, podmínky se z roku na rok mění, neexistuje nějaká analýza toho, jaké jsou dopady. Je to čím dál těžší. Komodity a produkty z třetích zemí strašně snižují cenu a nám všem, stejně jako ostatním firmám strašně rostou náklady a je problém to ufinancovat a udržet to hospodářství," vysvětluje Zmatlíková důvody čtvrtečních protestů.

Dočasná deponie staveního materiálu trápí sousedy z hořické Šalounovy ulice už dlouhé měsíce. Se střížnostmi se prý obraceli i na město, z úřadu ale zaznívá, že o jejich stížnostech neví.
Skládka hlíny u nádraží trápí Hořice. Nikdo si nestěžoval, hájí se město

Jelikož je Jičínsko vnitrozemní okres, nevypravili se místní zemědělci k hranicím jako jejich kolegové z Náchodska a Trutnovska. Místo toho se víc jak 53 kusů zemědělské techniky postupně setkalo právě v Úlibicích. Traktory ověšené vlajkami a slogany, návěsy s hromadami sena, osobní auta s lidmi spěchajícími do práce i stovky kamionů, které každý den brázdí silnice na Jičínsku, způsobily krátce před polednem úplný kolaps dopravy. Někteří řidiči zdraví demonstranty hlasitým troubením a máváním, jiní si otráveně ťukají na čelo. Ne každý má totiž pro protestující zemědělce pochopení. "Dobrá práce, kvůli nim jedu do práce už dvě hodiny," postěžoval si jeden z řidičů přímo z kolony na Facebook.

Podle Hany Svatošové z Okresní agrární komory Jičín však lze očekávat, že pokud se české vládě nepodaří do konce února se zemědělci domluvit, lze očekávat další protesty. A to doknce mnohem tvrdší. "Sice tentokrát neprotestujeme přímo proti vládě, ta má ale možnost některá nařízení EU upravovat a přizpůsobit, to se ale neděje. Nyní budou jednání s premiérem a s ministrem zemědělství a 29. února se má sejít výbor Agrární komory. Ten bude hodnotit, jestli naše požadavky vláda splnila. A pokud ne, budeme protestovat znovu. A to bude mnohem tvrdší, než dnes. V zemích Západní Evropy pálí zemědělci stohy sena a pneumatiky. Pokud neuspějeme, může to nastat i u nás," dodává Svatošová.