Dnes začíná druhé kolo senátních voleb, jak se cítíte před duelem s Janem Malým a věříte ve své vítězství?
Jsem sportovec, proto i soutěživý typ, samozřejmě, že volební klání mne nenechává chladným. Věřím však našim občanům, že mne znají, znají mou práci, s mnohými jsem v kampani mluvil. Doufám, že se lidé nenechají zlákat lacinými sliby, ale budou věřit v odpovědnou práci, odpovědnou politiku, kterou jim nabízím. Odpovědností nás všech jako občanů ale také je vyjádřit svou vůli ve volbách. Proto především prosím, aby lidé šli k volbám.
Právě jsou otevřeny volební místnosti, ve kterých budou voliči rozhodovat o tom, kdo bude po dobu šesti let prezentovat Jičínsko a část Nymburska v senátu. Jedním z kandidátů je zemědělec a lesník Tomáš Czernin.

O křeslo v senátu jste se ucházel před šesti lety, kdy jste skončil na třetím místě za Josefem Táborským a Jiřím Liškou. Můžete tedy porovnávat, přitvrdil boj o pozice?
Volební boj je vždycky tvrdý. Před šesti lety jsme si však jako kandidáti domluvili čestný způsob vedení politického boje, bez vzájemného osobního napadání a také bez primitivního ničení nosičů volební kampaně, jako jsou plakáty a podobně. Jsem rád, že jsme se letos s kandidáty demokratických stran dohodli podobně. V letošní kampani mi poněkud chyběla diskuse o programech, ale přičítám to tomu, že se v poslední době politika, alespoň navenek, zploštila do jednoduchých hesel. Zvolil jsem proto v kampani jiný způsob oslovování občanů. Navštěvoval jsem lidi doma, zvonil u dveří, oslovoval je na ulici.

Veřejně vás podpořil původní protikandidát Josef Táborský. Nevnímáte to jako koaliční střet?
Jsem rád, že mi pan Táborský svou podporu vyjádřil. Ne proto, že bych já souhlasil s programem sociální demokracie, ani on nesouzní s programem TOP 09, KDU a Starostů, kteří mne podpořili v prvním kole. Jde však o to, že zde stojí demokratické strany, které se potýkají s amébním hnutím bez programu a bez vnitřních demokratických struktur. Vnímáme tento element na politickém kolbišti tak nebezpečným, že jako demokraté jsme schopni přenést se přes naše rozdílné programy.

Zabýváte se lesnictvím a zemědělstvím. Co byste chtěl jako senátor konkrétně změnit na současné zemědělské politice?
České zemědělství je tradičně vysoce profesionální obor a celoevropsky se vyznačuje vysokou kvalitou výrobků. Vidíme to na odbytu do zahraničí. Na náš vnitřní trh pak zbývá levnější, ale méně jakostní zboží z jiných zemí, zejména Polska. Cestu vidím v důrazném tlaku na dodržování jakosti. Právě zde má ministerstvo zemědělství celou řadu možností, jak korigovat kvalitu dováženého zboží. Pokud jsme tedy ochotni na náš trh pustit zboží nízké kvality a nízké ceny, bude se dovážet a bude likvidovat naše zemědělce. Proto je zapotřebí určit a velmi přísně dozorovat jakostní kvóty. A to pro produkty dovozové, tak i naše. 

Boj o senát pokračuje

Jičín – V druhém kole senátních voleb za obvod 37 Jičín se utkají dva kandidáti.
Tomáš Czernin, (TOP 09), místostarosta obce Dymokury, povoláním lesník a zemědělský hospodář. O křeslo senátora rovněž usiluje Jan Malý, (ANO), starosta Jičína, původním povoláním advokát.
Volby do senátu začínají dnes, kdy se volební místnosti otevřou v době od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin. Volební lístky jsou připraveny ve volebních místnostech.