Do Jičína zavítal Tomáš Cikrt, nynější pracovník Národního ústavu pro kontrolu léčiv a někdejší tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví. Jeho přednáška nazvaná Příběhy léků byla uspořádána v rámci činnosti Klubu aktivních seniorů.
A že bylo co poslouchat. Tomáš Cikrt ukázal, že je rozený rétor, znalý farmaceutické problematiky. „Doufám, že dnešní odpoledne bude strávené optimisticky, i když budeme mluvit o lécích a špatných nemocech a i když zjistíme, že mnohé medikamenty nám nemusí pomoci, ale naopak mohou škodit," zahájil svůj přednes. Jako odbornou pojistku si pozval libáňského lékárníka Milana Hrnčíře.
Takže jaký je rozdíl mezi lékem, jedem a drogou? Praktický žádný, liší se pouze v otázce dávkování.
Kupříkladu látka paracetanol je vynikající v tlumení mírné bolesti a prakticky nemá vedlejší účinky. Jenomže když se jí člověk předávkuje, mění se v toxin a problém je na světě. A přitom je tato sloučenina dnes přítomna zhruba ve dvou stech lécích, například v Paralenu, Panadolu, Coldrexu nebo Tylenolu. Je ve většině produktů, které tiší bolesti.
Z toho plyne varování: Nikdy nebrat více druhů léků najednou v domnění, že se tím urychlí léčba. Vždy je třeba situaci zkonzultovat s doktorem nebo lékárníkem.
Další z mnoha zajímavých kapitol přednášky byla zmínka o placebu. Každému léku nějak věříme a leckdy je efekt našeho očekávání silnější než účinek léčivé látky. Tomáš Cikrt ovšem podotkl, že existuje i opak placeba, nocebo. Nedůvěra v lék či odevzdanost vůči nemoci mohou být silnější než to, co je v produktu opravdu obsaženo, a také než skutečné vedlejší účinky.
Bylo by zapotřebí několik stránek v novinách, abychom postihli vše zajímavé, co přednáška Tomáše Cikrta obsahovala. Vřele doporučujeme si tohoto odborníka někdy poslechnout.