Jak v tuto chvíli vypadá pomoc ČČK spojená s válkou na Ukrajině?

V první řadě je třeba říct, že na Ukrajinu proudí z Česka pomoc už od roku 2014. Jako součást Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce spolupracujeme s ukrajinskými kolegy například formou zasílání traumasetů a dalších zdravotnických potřeb. Jejich distribuci jsme s vypuknutím války znásobili. Proto ČČK na začátku pořádal sbírky zaměřené hlavně na zdravotnický materiál. Červený kříž také otevřel účet, na který je možné posílat peníze, které budou použity výhradně na nákup potřebností pro Ukrajinu.

Jak se zapojují oblastní spolky?

Naše organizace je provázaná nejen mezinárodně, ale také na úrovni Česka. Takže se zapojujeme podle toho, jak je potřeba. Zároveň pomáháme tady v kraji ve spolupráci s oblastními spolky v Trutnově, Náchodě a Rychnově. Pomáháme zajišťovat sbírky materiálu i jeho distribuci potřebným. Hlásí se nám také lidi, kteří mají volná místa k ubytování. Mohou se přihlásit třeba lidé, kteří nechtějí být vedeni v oficiálním registru.

Na čem pracujete nyní?

V těchto dnech mimo jiné pomáháme zabezpečovat základní potřeby pro až 400 maminek s dětmi, které se rozhodl ubytovat jeden pán tady v regionu. Zatímco v první vlně přicházeli hlavně lidé, kteří na to měli prostředky, měli zajištěné ubytování a sbalené alespoň základní potřeby, teď k nám z Charkova přijíždějí mámy, které v okamžiku evakuace pouze popadly děti a šly. Některé děti tak strávily dva dny v jedné plíně, nemají ani lahvičku nebo dudlík. Hodně nám pomohlo jičínské rodinné centrum Kapička. Oslovila jsem je s prosbou o pomoc se sbíráním dětského oblečení a do několika hodin jsme měli vše potřebné.

Prezident Miloš Zeman
Sundat Zemana? Už léta u nás portrét prezidenta není, hlásí školy v kraji

V jaké situaci se ocitají maminky, které teď z Ukrajiny přicházejí?

Prchají z válečné zóny, skutečně neměly při evakuaci čas si cokoliv sbalit. Popadly děti a šly. Potřebovaly hygienické potřeby, oblečení, boty, pomůcky na péči o děti, hračky, kojeneckou výživu. Základní potřeby k životu. Může to být i obnošené, ony si nevybírají. S tím nám právě pomohli maminky a tatínkové z Kapičky. Sehnali nám dětskou sedačku, vaničky i oblečení.

Mluví se o tom, že ochota lidí pomoci postupně klesá. Je to tak?

Podobně jako při loňském tornádu se lidi na začátku poplaší. Chtějí pomoci všichni najednou a hned. Zpravidla jim ale po pár týdnech dojdou síly i možnosti. Jak časové, tak i finanční. Navíc vzniká chaos. Pomoc je ale v těchto případech potřeba dlouhodobě, cíleně a vytrvale. To nejtěžší nás nejspíš teprve čeká.

V čem tkví největší problém nekoordinované pomoci?

Každý chce přispět, uspořádat sbírku a vidět, že pomáhá. Někteří na tom chtějí nabrat společenské nebo politické body, pak vznikají paradoxy, jako že sponzoři ruší podporu jiných benefičních akcí, aby mohli poslat peníze na Ukrajinu. Je dobře, že se v lidech solidarita probouzí tak rychle, zároveň ale bohužel rychle pomíjí a nahrazuje ji vyčerpání a určitá deziluze. Lidem po pár týdnech docházejí síly i možnosti. Hromadí se materiál, lidé utrácejí peníze za věci, které nejsou potřeba, a za nedomyšlené výjezdy, vystavují se nebezpečí a přidělávají práci profesionálům.

Ilustrační foto
Východní Čechy z výšky: Jaká rozhledna je vaše nejoblíbenější?

Co byste tedy poradila těm, kteří chtějí pomoci lidem zasaženým válkou?

Možností je hodně. Ne každý může nabídnout ubytování, ale počítá se i malá, správně mířená pomoc. Nejefektivnější je poslat peníze důvěryhodné organizaci, která zajistí, že se dostanou tam, kde je třeba. V případě materiální pomoci je dobré sledovat na webu nebo sociálních sítích, čeho je aktuálně nedostatek. A pokud se rozhodnou u sebe ubytovat uprchlíky, ale nemají pro ně do začátku vybavení, oblečení, ložní prádlo, hygienu, vybavení pro miminka nebo potraviny, mohou se vždy obrátit na nás a my jim pomůžeme zařídit vše potřebné. Všechno, co vybereme, je cílené a okamžitě putuje k lidem, kteří to potřebují. I proto se mohou sbírky lišit regionálně, vždy se shání jen to, co je aktuálně potřeba. Červený kříž má stále otevřený transparentní účet, který je určený na pomoc Ukrajině, a tamní kolegové si určují, co by za vybrané peníze potřebovali nakoupit.