Ve firmě Microrisc se ve středu uskutečnilo předávání titulu Student roku. Letos se soutěže zúčastnilo na dvě stě mladých lidí, oceněni byli nakonec čtyři. Absolutním vítězem se stal fyzik Luboš Vozdecký z Vyškova.

Mladý muž porotu zaujal svou skromnou, neformální prezentací, jakoby jeho přelomová zjištění v problematice valivého odporu nebyla ničím zvláštním. Opak však je pravdou a dokazuje to  i vysoká škola, na kterou se Luboš Vozdecký chystá nastoupit. Bude studovat v Cambridgi, ve stejném institutu, kde působí fyzik Stephen Hawking.

O odměnění Luboše rozhodla porota po jednotlivých prezentacích vítězné čtyřky. Titul Student roku od firmy Microrisc, ale získali všichni.

Oceněnou čtveřici studentů by šlo v nejlepším smyslu slova popsat „každý pes, jiná ves".

Jak bylo řečeno, Luboš Vozdecký z Gymnázia a Střední odborné školy zdravotní a ekonomické školy je fyzik. Proslul svým výzkumem problematiky valivého odporu, konkrétně se zaměřil na deformaci materiálů, ke které při tomto jevu dochází. Výsledkem dokázal, že středoškolské učebnice deformaci popisují nepřesně. Zanesl tak svou stopu do výukových materiálů. Výpočet valivého odporu je důležitou součástí při vývoji pneumatik a kol. Na podzim 2014 byl přizván na konferenci pro mladé vědce ve Stockholmu, kde se setkal s několika laureáty Nobelovy ceny za fyziku.

Martin Buchta přicestoval z brněnské Střední průmyslové školy elektrotechnické a informačních technologií. Má široký záběr, ale především je konstruktérem, specializujícím se na lokomotivy, tramvaje a železnici. Spolupracuje s několika organizacemi. Například pro slovenskou Trenčínskou elektrickou železnici vyrobil zmenšený, plně funkční model historické tramvaje. Dílnu měl přímo u sebe v pokoji. Krom toho spolupracuje s Dopravním podnikem města Brna, Westernovým městečkem Šiklův mlýn a Technickým muzeem v Brně. „Protože jsem se rozhodl udělat čest svému jménu, řekl jsem si, že se naučím péct," popsal jednu ze svých klíčových zálib Martin Buchta. Mimoto ve volném čase rád šije nebo třeba hraje na banjo.

Magdaléna Nešněrová reprezentovala Vyšší odbornou školu sklářskou a Střední školu Nový Bor. Nabídla zcela jiné zaměření než ostatní soutěžící. Věnuje se výtvarným aktivitám a tvoří i umělecká díla ze skla. Je také zkušenou moderátorkou a cizí jí není ani herectví, spisovatelství fotografování či modeling. „Zjistila jsem, že mě baví sporty provozované na prkně a ty, které končí příponou ing," glosovala své záliby studentka, která porotu zaujala svým přednesem a schopností improvizace.

Lucie Brichová je z Prvního soukromého gymnázia Hradec Králové. Věnuje se chemii a biologii. Zúčastnila se však také stáže na ČVUT, jejímž cílem byl výzkum a vývoj zařízení pro vytvoření a udržování plazmy za účelem využití v jaderné energetice. Minulé léto reprezentovala Českou republiku na mezinárodním vědeckém kempu a zúčastnila se také projektu Evropský parlament mládeže. „Jako malá jsem nejdříve chtěla být archeoložkou. Ale to mě pustilo, když si bratr pořídil stádo ovcí. Tehdy jsem se chtěla stát veterinářkou. Ale ani to mi po nástupu na gymnázium nevydrželo," řekla Lucie Brichová.

Všichni přihlášení soutěžící, kterých bylo okolo dvou stovek, měli pro firmu Microrisc vypracovat esej na zadané téma  a dodat portfolio svých činností a úspěchů. Na základě daných kritérií každý účastník obdržel body a právě čtyři nejlepší se setkali včera v Jičíně. Prezentace svých životních úspěchů byla finálním úkolem v soutěži. Všichni v něm obstáli.

Pátý ročník

Soutěž Student roku se letos konala popáté. První ročník proběhl v roce 2011 a tehdy byl vypsán pouze pro jičínský region. Ten následující se již konal na úrovni celého kraje a od roku 2013 je soutěž celorepubliková. Organizátorem je firma Microrisc, akce má ale řadu partnerů. Patří mezi ně také Jičínský deník. Každý ze čtveřice oceněných od nás dostal půlroční předplatné konkrétní regionální mutace našeho Deníku.

„Někdy před šesti lety jsem začal mít pocit, že něco v naší firmě děláme špatně. Že jsme se až moc začali soustředit na vydělávání peněz. Najednou jsme pochopili, že chceme dělat něco více. Být odpovědní za budoucnost," popsal zrod myšlenky majitel společnosti Vladimír Šulc. Firma mimoto podporuje činnost stacionáře Apropo. V roce 2014 získala ocenění Česká hlava, čímž se definitivně zařadila mezi nejprestižnější české společnosti.

Microrisc se zabývá především vývoje pokročilých informačních technologií. Nyní jde hlavně o rozvoj bezdrátových připojení k síti. Vladimír Šulc také řekl, že budoucnost se změní. Pro nás je již normální, že každý notebook, tablet či telefon potřebuje bezdrátové připojení. Brzy nás ale prý čeká éra bezdrátových domů, automobilů či světel.