„Chtěli jsme maminku už před časem vzít k nám domů, protože by to bylo bezpečnější, ale odmítla to. Respektujeme, že si chce podržet svoji nezávislost a nechce se vzdát vlastní domácnosti," popisuje paní Hana situaci, ve které se nachází mnoho dalších rodin, a dodává: „Řekli jsme si, že se musíme alespoň zamyslet nad tím, jak její byt upravit tak, aby byl bezpečnější." Zde je pár základních tipů nejen pro paní Hanu.

Zabránit pádu můžeme především tím, když na vše dobře uvidíme. Proto není dobré používat bledé a tlumené osvětlení, a to ani na toaletě, v koupelně a už vůbec ne na schodišti. Vypínače by měly být umístěny tak, aby na ně senior pohodlně dosáhl. V případě schodiště na jeho začátku i konci.

Dobré osvětlení
Kvalitní lampa, která neoslňuje, by měla být k dispozici také u postele. Rozsvítit by měla jít, aniž bychom se z postele museli zvednout. Někdy se také doporučuje nechávat přes noc rozsvícené světlo na toaletě, případně v chodbě, aby senior nemusel hledat vypínač od osvětlení v úplné tmě.

Samozřejmostí je dále odstranění všeho, co může způsobit uklouznutí či zakopnutí, tedy různé volně ležící koberečky a rohožky, šňůry od domácích spotřebičů či misky pro krmení domácích mazlíčků. Základem je kvalitní, dobře padnoucí a zároveň pohodlná domácí obuv s protiskluzovou podrážkou. Bezpečnost zvýší také protiskluzová úprava podlah a povrchu schodů.

Nábytek uspořádejte tak, aby byl ve všech místnostech vytvořen dostatečný prostor pro projití, a to včetně chodeb. Všude, kde je potřeba, aby měl senior dodatečnou oporu, nainstalujte zábradlí či madla; na schodiště, do koupelny, na toaletu apod.

Pro zvýšení bezpečnosti při chůzi pořiďte vašim blízkým vhodnou hůl či chodítko, a aby je nenapadlo stoupat si na židli, když chtějí dosáhnout do nejvyšší přihrádky ve skříni, sestěhujte věci z vysoko přidělaných poliček a skříněk tam, kde budou lehce dosažitelné. Veďte vaše blízké k tomu, aby když něco rozlijí, utřeli podlahu hned. A připomínejte jim, že spěchat se má vždy pomalu, ať už ke zvonícímu zvonku u dveří či vyzvánějícímu telefonu.

Své dotazy pište na sluzby@zbb.cz.   (žbb)