Za gigajoul (GJ) tepla příští rok Jičínáci zaplatí 977 korun včetně DPH. Jedná se o třetinové zlevnění oproti letošku, cena se tak dostane téměř na úroveň cen před vypuknutím války na Ukrajině, která způsobila dramatické zdražení plynu v loňském roce.

Kristýna žije s přítelem v panelákové 1+1 na jičínském sídlišti Husova. Oba dojíždí brzy ráno do práce a vrací se až pozdě odpoledne, doma tedy tráví akorát večery, topí pouze když jsou v bytě a teplou vodu používají denně pouze na mytí nádobí a sprchování. Přesto jim letos na jaře přišel mastný účet ze SNMJ. Do už tak dost napjatého rozpočtu museli započítat ještě nedoplatek téměř 8 tisíc korun.
„A to byla ještě ta loňská cena. Pak jsme se dočetli, že letos stojí teplo ještě o polovinu víc. Naštěstí se nám také zvedly zálohy, tak nás snad nečeká na jaře nepříjemné překvapení," popsala mladá žena realitu dalších stovek domácností v Jičíně.

Pod jičínskou Čeřovkou na pozemku bývalých kasáren do dvou let vznikne infrastruktura pro novou obytnou čtvrť. Návrh počítá také s prostorem pro dvoutřídní školku.
Jak velká bude školka v Kasárnách? Zastupitelé se přou o rozšíření mateřinek

Vloni v prosinci se Jičín ocitl na vrcholu žebříčku měst s nejdražším centrálně dodávaným teplem v Královéhradeckém kraji. Za GJ až do konce letošního roku platí Jičíňáci 1447 korun. Nejlevnější teplo letos čerpají lidé na Hradecku, kam proudí z elektrárny v Opatovicích. Za GJ letos odběratelé platí 627 korun. V krajském městě, které zásobuje podnik Tepelné hospodářství Hradce Králové si lidé mírně připlatí, za GJ dají 640 korun.

Vedoucí tepelného hospodářství SNMJ Svatopluk Coller podotknul, že na srovnání s jinými městy je patrmé, kde se topí plynem a kde uhlím. „Při srovnávání je třeba hledět na to, čím teplárny topí. Uhelné elektrárny budou mít logicky nižší cenu, my ale topíme plynem a cena je tedy srovnatelná se všemi ostatními, kteří jsou také závislí na ceně plynu," vysvětlil.

Jako na horské dráze


Podle výpočtů energetiků spotřebuje ročně průměrná česká domácnost v bytě 3+1 okolo 25 GJ tepelné energie na topení a ohřev vody. Taková domácnost v Jičíně dostane na jaře 2024 vyúčtování s částkou okolo 36 tisíc korun. Díky včasnému nákupu energií však letos může SNMJ energie na příští rok zlevnit na přibližnou úroveň roku 2022. Za příští rok by se tak náklady průměrné jičínské domácnosti mohly snížit až o 12 tisíc korun. Pro srovnání, v roce 2022 stál GJ tepla v Jičíně 941 korun, o rok dříve to bylo dokonce 548 korun za GJ.
Domácnost Kristýny vloni spotřebovala o něco méně než průměrná domácnost, okolo 23,3 GJ za rok. Za teplou vodu, ohřev a topení nakonec museli zaplatit 21 tisíc, pokud budou mít letos stejnou spotřebu, zaplatí 33,7 tisíc a v dalším roce pak 22,7 tisíc.

Příští rok ještě zlevní


Letos neneachala SNMJ nákup energií na poslední chvíli. „Cenu tepla společnost pro rok 2024 snižuje svým zákazníkům o 470 Kč/GJ. SNMJ plyn zajistila postupnými nákupy na burze PXE a dosáhla výrazně nižší ceny, než je státem zastropovaná cena. Správa nemovitostí vzhledem ke svému hospodaření musí promítnout cenu plynu do ceny svých služeb v rámci tepelného hospodářství," sdělil prostřednictvím tiskového oddělení radnice ředitel SNMJ Pavel Bílek.

Mig 21 v Jičíně
Jiří Macháček: Když si hrajeme na Manku s Rumcajsem, rozpoutá se erotické peklo

Novou cenu odhlasovalo představenstvo SNMJ a pokud se bude situace na trhu s energiemi nadále příznivě vyvíjet, mohli by se Jičíňáci i za rok dočkat dobrých zpráv. „Jsem rád, že dochází ke snížení ceny a také ke splnění slibu o snížení ceny tepla v případě získání příznivější ceny za zemní plyn. Pevně doufám, že zemní plyn bude pro příští rok ještě levnější a občanům budeme moci ulevit ještě více,“ dal obyvatelům Jičína naději přeseda představensktva SNMJ a místostarosta města Petr Hamáček.


Správa nemovitostí města Jičína a.s. je dodavatelem dálkového tepla v Jičíně. Zajišťuje jak výrobu tepla v kotelnách, které provozuje, tak jeho rozvod. V kotelnách jsou instalovány kogenerační jednotky, které jsou schopny v jisté míře produkovat elektrickou energii. Správa nemovitostí města Jičína a.s. ji dodává například do sportovního areálu nebo Aqua Centra. Jediným akcionářem této společnosti je město Jičín.