Přítomní nejdříve zhlédli film Taste the Waste – z popelnice do lednice. Poukázal na plýtvání potravinami ve velkých řetězcích ve Francii, Rakousku, Japonsku, a také na to, jak a kde se přebytečné jídlo zpětně využívá. Věděli jste, že ze starého chleba se vyrábí peletky k topení?

V Evropě je zakázáno použít prošlé potraviny z marketů jako krmivo pro zvířata, a tak produkty končí většinou na skládkách. Tady ale vzniká metan, který znečišťuje ovzduší.

Na druhé straně chudá Afrika, v Kamerunu neochutnají maso po celý rok. Přitom všem nesmyslné parametry, které ničí dodavatel. Alarmující čísla, která by měla oslovit každého z nás. Zamysleme se nad tím, co jíme a jak hospodaříme. Není naše lednička malou skládkou?

„Zvolili jsme toto téma, protože je medializované. Problém není jen v zahraničí, ale i u nás. Nejde jen o problém konzumentů, ale je vidět, že i sami farmáři jsou z nastavených pravidel nešťastní. Určitě je dobré, že se informace dostanou do povědomí dětem, které to mohou změnit. Škoda, že přišlo tak málo lidí," zhodnotil akci Jindřich Beneš.

ANKETA: Máte pocit, že se potravinami plýtvá a jak je to u vás doma?

Michaela Zdeňková (22)
Nová Paka
Anketa k potravinám.
Plýtvá se, až je mi z toho někdy do breku. Co se týče naší domácnosti, jsem odchovaná na skautském zázemí, takže se snažíme vše spotřebovat.

Michal Jech (31)
Nová Paka
Anketa k potravinám.
Problém je v Česku i u mě doma. Každý z nás občas z lednice něco vyhodí. Musíme kupovat jen to, co sníme a nevytvářet zásoby. Přemýšlet o tom.


Anežka Ponikelská (12)
Nová Paka
Anketa k potravinám.
Hodně se plýtvá, to nám ukázal i tenhle film. Mělo by se něco změnit hlavně v obchodech.

Pavla Křížová (13)
Nová Paka
Anketa k potravinám.
Asi toho je hodně, možná že se toho zbytečně moc pěstuje, já opravdu nevím. Potravinami plýtváme někdy i u nás doma, to asi ano.