K žádné tragédii nedošlo, pokud vlastníte novější televizor se zabudovaným DVB-T/T2 tunerem. Tady nezbývá než televizi naladit. „U staršího přístroje potřebujete převodník ve formě externího přijímače, set top boxu,“ instruuje nás technik Roman Pacík z Hradce Králové, který zároveň radí, jak přístroj naladit. „S televizorem ho propojíte kabelem HDMI, na televizoru navolíte patřičný vstup,(tlačítko Source, Input, AV.) například HDM1 a na obrazovce se objeví průvodce laděním. Odklikáváte, až naladíte dostupné programy,“ popisuje operaci.

Nový televizor pak po prvním spuštění nabídne "Průvodce" a též vše jen potvrzujete. Když najde programů méně a některé „kostičkují“, znamená to, že je nekvalitní signál a je nutné opravit anténní systém či rozvody signálu. „Potom stačí jít na moje webové stránky, přečíst si nějaké informace a napsat poptávku. Teď ale máme opravdu hodně práce. Já mám čekací dobu asi tři týdny,“ upozorňuje Pacík případné zákazníky.

Stavební bytové družstvo občanů v Jičíně už zajišťovalo přechod společných antén na DVB – T2 na více než 270 bytových domech během loňského roku. „Jsme připraveni. Jediné, co lidé potřebují, je televizor nebo set-top box, který dokáže signál DVB-T2 přijímat,“ uvedl vedoucí úseku Petr Munzar.

Vánoční hit

„Nás se vypnutí Černé hory zatím moc netýká, sedmdesát procent Hořičáků je připojeno na vysílač Krásné, který končí v dubnu,“ upozorňuje Ondřej Tomášek z prodejny Planeo Elektro Hořice. Přesto pořízení set – top boxu se prý stalo ve městě hlavním vánočním hitem. Na druhém místě si zákazníci vybírali nové televize.

Vysílač Černá hora se nachází ve výšce 1299 m n. m. na Černé hoře v Krkonoších. Celková výška elegantní věže od země i s anténami činí 78,3 m. Spodní mnohostěnný jehlan je vysoký 35,7 m. Zabezpečuje vysílání televizních a rozhlasových programů v Královéhradeckém kraji a okolí.

Podle Tomáška si pak každý třetí zákazník objednává instalaci zařízení.

V jičínské prodejně Elektro na Žižkově náměstí je poptávka po set top boxech aktuální. „I dnes přišli dva zákazníci, další si volají. Na skladě mám tak tři kusy,“ informuje nás prodavačka, podle které lidé o změně věděli, ale neřešili ji.

Nové televizory na odbyt nejdou, kupují se je tu lidé nad sedmdesát let, kteří nechtějí používat dva ovladače.

Kdy a kde dojde k vypnutí DVB T na dalších sítích

Od 7. ledna – K40 (ČTHD) Černá hora
12. února – K38 (NOVA, PRIMA…) Černá hora
28. dubna – K60 (Prima Love, Prima Zoom…) Černá hora
29. dubna – K45 (Nova2, Nova Action…) Chlum
30. dubna – K32 (ČT) Krásné
25. května 2020 – K34 (Prima Love…) Krásné