„Letní činnost se vůbec se zimní nedá srovnávat, úklid je mnohem složitější, je více odpadu, staráme se o zeleň, máme mnohem více hřbitovních prací. Je také mnoho stavební činnosti, v zimě se pouze likvidují následky vandalismu. Denně začínáme v půl páté, abychom to stihli," říká Čeněk Strašík, ředitel.
Jedním z faktorů, který zvyšuje produkci odpadu, je vegetace. Podle ředitele funguje nedávno zavedený svoz bioodpadu dobře, lidé třídí správně a poptávka po zapojení do systému nyní převyšuje nabídku: „Nádoby na bioodpad jsou vyčerpány, máme sedmdesát dalších žádostí. Až jich bude sto, požádáme město o nákup nových kontejnerů," říká Čeněk Strašík.
Dalším faktorem je turismus. Technické služby obsluhují i rekreační místa, kde je v zimě produkce žádná nebo minimální. Co se týče historického centra, případné třídění odpadu tam zatím naráží na problémy: „Sběrné nádoby na Valdštejnově náměstí nechtějí povolit památkáři. Město uvažovalo o podzemních kontejnerech, my jsme ale rozhodně proti. Jejich provoz je velmi drahý a všechno, co je pod zemí, má sklon korodovat. Zrovna na náměstí máme špatné zkušenosti s podzemními elektrickými rozvody," vysvětluje Strašík. Vytříděným biologickým odpadem se rekultivuje svah na skládce v Libci.
Svoz dalších typů odpadu zatím technické služby neplánují: „Sběrné nádoby na kovy nemají za současné legislativy cenu, vykrádaly by se. Čekáme, zda se zákon změní," poznamenává Strašík.
Senátní návrh novely zákona o odpadech, která by zpřísnila podmínky pro činnost sběren a umožnila by je obcím vyhláškou na svém území úplně zakázat, je právě ve druhém čtení v poslanecké sněmovně. „Lidé zatím můžou odevzdat kovový odpad na městském sběrném dvoře," dodává Strašík.
Pokud jde o třídění odpadu, zeptali jsme se též na nové kontejnery na sklo, které byly nedávno rozmístěny po Jičíně: „Pořídili jsme je, protože jsou bezpečnější při vyklápění," říká ředitel.
Pod režii technických služeb spadají také stavební práce: údržba chodníků, laviček, hřišť, komunikací, dopravního značení, veřejného osvětlení, náhrobků a tak podobně. „Asi největší současný projekt je přeložení chodníku v Robousích. Také jsme vybavili značením cyklotrasu z Jičína do Hubojed," uvádí Radim Břeský, vedoucí stavebního střediska TS. „Kromě toho děláme převážně údržbové práce, teď třeba natíráme dřevěné konstrukce na dětských hřištích. Pravidelně také řešíme následky vandalismu," doplňuje. Michal Zikmund