První voliči mohli přistoupit k urnám po úderu páteční 14. hodiny. V sobotu ve stejnou dobu se volební místnosti uzavřou. Pak nastane napínavé čekání na výsledky.

Po otevření volebních místností přicházeli většinou senioři. Jako první hledala volební místnost na jičínské 2. základní škole v Husově ulici Dagmar Lukavcová. Chodí volit pravidelně, nevidí důvod, proč by měla vynechat.Po otevření volebních místností přicházeli většinou senioři, dle jejich slov volící pravidelně. Jako první hledala volební místnost na jičínské 2. základní škole v Husově ulici Dagmar Lukavcová. Chodí volit pravidelně, nevidí důvod, proč by měla volby vynechat.

Bohumil Vondrák též očekával otevření volební místnosti. "Posledních zhruba dvacet let k volbám chodím. Očekávám, že by se mohla změnit situace, avšak vypadá to, že politici se do roka po jejich zvolení změní, a jdou ve stopách svých předchůdců, což není dobré. Ale myslím, že takovýto trend byl již za první republiky, že to tedy není nic nového. Byli by asi politici podezřelí, kdyby chtěli být zcela jiní," uvádí.

Jedněmi z prvních voličů v budově školy byli také Stanislav Erban a Adolf Zrůst, kteří neměli problém s výběrem kandidátky; bez kroužkování oblíbenců zvolili jednu celou, k šíři výběru neměli výhrad. "V současné době panuje ve společnosti chaos, jaký nepamatuji, a proto živím naději, že by se právě volbami mohla tato situace zlepšit," kritizuje osmdesátník Adolf Zrůst. 

V Hlásné Lhotě mají trošku netradiční volební místnost. Nachází se v zrekonstruované doslova vypiplané hasičské zbrojnici. Zasedá tu čtyřčlenný ženský volební tým, který se prý nemění už několik let.

Osm let je předsedkyní komise Libuše Němcová. „Stabilně je všechno stejné, za těch osm let jsme neměly žádný problém."

„Většinou si povídáme, čteme si a už se hlavně těšíme, že se zase sejdeme. Nenudíme se," říká Jitka Musilová. Její kolegyně už mezi tím rozbaluje voňavý štrúdl a jako správná hostitelka nám nabízí závin včetně kávy. To už ale přicházejí první voliči. Alena Jakubcová bere volbu jako občanskou povinnost, výběr prý měla jednoduchý, drží se svých vyvolených. V Hlásné Lhotě mají 48 voličů, přijde jich prý ale jen deset. 

Malá volební statistika:

V jičínském regionu se volby uskuteční celkem v 111 obcích, z toto je 10 měst. Městysy jsou tři – Pecka, Mlázovice a Podhradí.
Při posledních krajských volbách v roce 2008 byla nejmenší účast zaznamenána v obci Kozojezdy, a to 22,29 %, nejvyšší v Kostelci u Jičíněvsi, kde přišlo odvolit 76,67 % voličů.
Jičín – Město Jičín je rozděleno na 15 okrsků. Do voleb bylo mobilizováno 105 členů komisí, plus 15 zapisovatelů. Na Jičínsku je celkem 24 902 oprávněných voličů. Nejstarším je stoletá žena.
Nová Paka – V Nové Pace je voličům k dispozici celkem 14 volebních místností, kde zasedne 92 členů volebních komisí.
Nejstarší voličkou ve městě je Anna Koulová, která 4. července oslavila 99 let.
Hořice – Ve městě je 6 volebních okrsků, ve kterých bude pracovat celkem 48 členů volebních komisí.
V místním Domově pro seniory se chystá k volbám šestadevadesátiletá Marie Krejčová.