Výklad vedl zaměstnanec pracovního úřadu Miroslav Frýba. „sKarta bude fungovat jako klasická bankomatová a její součástí bude účet, na který budou zasílány dávky. Každý klient poštu obdrží PIN kód, pod kterým si je bude moci u automatů vybírat. Z dosavadních zkušeností ovšem víme, že zhruba osmdesát procent našich klientů si peníze z účtu sKarty přesouvá na svůj soukromý," vysvětloval.

Rozpaky
Už jen tento bod nicméně mezi posluchači vzbudil rozpaky. Nevěřili, že by banky tyto transakce prováděly opravdu zadarmo, o čemž je Miroslav Frýba ujišťoval.

A námitky se začaly vrstvit. Co když zrakově postižený bude chtít vybírat z bankomatu? „Ústavy budou mít speciálně vyškolené pracovníky, kteří pomohou," odpověděl Miroslav Frýba. „Dobře, ale jak někdo nevidomému prokáže, že je pracovníkem banky?" podotkl Hynek Mazour, sám nevidomý.

„Spousta lidí, co pobírají dávky, nemají účet, neumí používat počítače nebo jednoduše kvůli zrakovému postižení nevidí na klávesnici. Jak tito lidé mají vybírat peníze z bankomatu? Tahle reforma musela napadnout, s odpuštěním nějakého tupce," pravila jedna ze sociálních dobrovolnic, která si nepřála být jmenována.

Další postup
Skepsi k sKartám vyjádřila také vedoucí pobočky TyfloCentra Štěpánka Pluhařová. „Mezi zrakově postiženými neznám nikoho, kdo by s nimi souhlasil," uvedla. Ostatně i reakce Miroslava Frýby daly najevo, že systém je zatím v začátcích a že není dořešený.

sKarty se budou dělit na dvě kategorie. Základní verze bude čistě platební kartou, tu speciální dostanou postižení a bude zároveň sloužit i jako průkaz totožnosti.

Jičín si v současnosti objednal šest set kusů základních sKaret. Výroba těch speciálních prý teprve startuje.
„Úřad práce se sám ozve těm, kteří budou mít nárok na sKartu," upozornil Miroslav Frýba a poprosil spoluobčany o trpělivost.