Podle starosty Jana Malého je „rozdělení" na dobré cestě. „Jedná se o nebytový prostor číslo jedna, jak ho vymezil znalec Jiří Mazáček. Jednání s TJ Sokol se uskutečnilo v minulém týdnu, kdy byly upřesněny některé dílčí části smlouvy. Po konzultaci nad některými podrobnostmi s naší právničkou byla smlouva zaslána sokolům k odsouhlasení. Na středu je plánováno jednání zastupitelstva ohledně schválení koupě nebytového prostoru," informoval Deník při pondělní tiskové konferenci starosta Jan Malý.

Město nyní čeká na vyjádření TJ Sokol, kupní cena a způsob úhrady zatím nejsou definitivně uzavřeny. Znaleckou cenu, na které se obě strany shodly, vypracoval soudní znalec Josef Ulrych. Definitivní potvrzení smlouvy bude podle starosty do konce týdne.

Hana Kolesárová za TJ Sokol uvedla, že výbor materiály studuje a do konce týdne předá radnici své rozhodnutí. „Předpokládám, že naše stanovisko bude pozitivní, smlouvu ale musí v konečné verzi odsouhlasit valná hromada našich členů," upozorňuje H. Kolesárová.

„Další z věcí je otázka předkupního a zástavního práva. Třiadvacátého února se má uskutečnit valná hromada sokola a pokud bude smlouva schválena, zastupitelstvu bude předložena 16. března," pokračuje starosta Malý.

Tělocvičná jednota Sokol Jičín je vlastníkem místního Masarykova divadla se sokolovnou od roku 1894. Secesní budova stojí na Husově třídě a je středobodem jičínské kultury. Mezi TJ Sokol Jičín a městem Jičín existovala řadu let spolupráce na kulturním poli podložená nájemní smlouvou k užívání Masarykova divadla, ta poslední končila v červnu 2015. Objekt volá po rekonstrukci, na kterou nemá vlastník peníze, zároveň se však z historického hlediska nechce objektu vzdát. Město sice peníze má, ale nechtělo investovat do majetku, který nevlastní. 

Zásadní rozhodnutí padlo vloni na valné hromadě sokolů, kde většina souhlasila s prodejem části Masarykova divadla městu.
Pokud nyní zastupitelé i valná hromada TJ Sokol záměr schválí, jičínská radnice bude vlastnit tyto prostory – v prvním podzemním podlaží je to sál divadélka Srdíčko se zázemím, sál tanečního klubu s klubovnou a zázemím, technické místnosti a velkou plynovou kotelnu.

V prvním nadzemním podlaží pak sál divadla s hledištěm, jevištěm a zázemím, ve druhém nadzemním podlaží sál divadla s balkonem a zázemím, malý sál a ve třetím nadzemním podlaží zvukovou kabinu, rozvodnu a schodiště.

Na základě dřívějšího jednání s TJ Sokol byly vymezeny tři jednotky, z nichž jedna byla zastupiteli předběžně schválena k převodu do vlastnictví města (viz výše), a to za cenu podle znaleckého posudku. Další jednotky, tedy nebytová jednotka č. 2 (zadní část budovy, kde se nachází tělocvična) a byt o velikosti 3 + kk, zůstanou TJ Sokol tak jako kanceláře, které si bude město od sokolů i nadále pronajímat.

Podle starosty Jana Malého si je radnice vědoma investic, které objekt potřebuje. Část peněz na opravy se bude snažit zajistit přes dotační tituly.