Pozemek, na kterém se hřiště nachází, je majetkem státu a věznice má jako státní orgán výhradní právo k jeho užívání. Ředitel nápravného zařízení se ho nyní rozhodl uzamknout, s čímž ale nesouhlasí starosta obce Zdeněk Žurek ani předseda fotbalového oddílu Valdice Michal Franc. Oba považují uzavření za zbytečné.

„Ano, pozemek je majetkem státu a věznice s ním může hospodařit, ale jednou je to fotbalové hřiště, tak by se k tomu mělo tak přistupovat. Velmi mě nastalá situace mrzí, rád bych se s vedením domluvil. Jde tu především o děti, které si nyní nemají kde hrát," přiznává starosta Zdeněk Žurek, jenž poukazuje i na fakt, že věznice několikrát uvedla, že stadion je pro ně zbytečná zátěž. „Jejich finanční prostředky jsou omezené a jsou výhradně určené k zajištění chodu věznice. Tedy alespoň v minulosti to tvrdili," cituje jeden z dopisů, který od vedení věznice dostal, Žurek.

CVIČIŠTĚ NEBO HŘIŠTĚ

Podle vyjádření z vedení nápravného zařízení tomu tak ale není a plochu potřebují. „Areál využívají zaměstnanci věznice ke služebním účelům, například k zajištění fyzické způsobilosti či k posuzování tělesné zdatnosti příslušníků Věznice Valdice nebo také k výcviku služebních psů. V rámci areálu jsou tu ubytováni někteří zaměstnanci věznice," vysvětlila potřebnost pozemku pro nápravné zařízení tisková mluvčí Eva Francová.

UZAMČENÍ SPORTOVIŠTĚ

Starosta si ale myslí, že všechny tyto aktivity by se daly vykonávat na jiném vhodnějším místě. Obec tedy podala žádost na ministerstvo financí, aby prověřilo způsob hospodaření s majetkem a aby zvážilo, zda-li tento pozemek je pro chod věznice opravdu nezbytný. „Jakmile jsme tento podnět podali, věznice začala měnit okna na své ubytovně, a tu z tohoto důvodu přemístila do klubovny na hřišti. To ale chápu, třeba se jedná pouze o dočasný stav, ale co mě rozzlobilo, bylo uzamčení pozemku s tím, že bude sloužit pro výcvik služebních psů. Věznice jen chtěla dokázat, jak moc je pro ni areál důležitý," zlobí se Žurek a poukazuje i na fakt, že věznice má dlouhodobě k bezplatnému užívání pozemek, který je speciálně upraven k výcviku psů.

„Vedení mi řeklo, že ten je už nedostačující. To ale nic nevysvětluje. Vždyť na stadionu nemají žádné kynologické pomůcky a útok psa na člověka se dá cvičit kdekoliv," upozorňuje Žurek a dodává, že pozemek je podle územního plánu obce veden jako sportoviště.

Valdické hřiště je uzavřeno.Zdroj: DENÍK/Pavla FranzkiováVěznice poukazuje na fakt, že jediným subjektem, který s ní má smlouvu k bezplatnému užívání sportoviště, je Tělovýchovná jednota SKP, oddíl kopané. „Fotbalisté na hřiště mohou podle časového rozvrhu, na kterém se jednota a věznice domluvila a který je součástí smlouvy," uvádí Francová a dodává, že oproti loňskému roku došlo k mírnému navýšení tréninkových hodin ve prospěch tělovýchovné jednoty.

Věznice také poukazuje na fakt, že za případné úrazy či škody na majetku nese zodpovědnost. Je zcela logické, že zmiňované prostory vězeňské služby jsou primárně užívány vězeňskou službou. S věznicí ale nesouhlasí ani předseda fotbalového oddílu Michal Franc.

„Máme značně omezený přístup. Na vše musíme psát žádosti, a to i když chceme třeba jenom posekat trávník. Přitom jsme to právě my, kdo se o celou plochu stará. Jednání ředitele věznice opravdu nechápu. Tyhle problémy začaly letos. Nevím, co se stalo, ale pro nás je ta situace dost nepříjemná," posteskl si Franc, který také nesouhlasí s tím, aby na hřišti docházelo k výcviku služebních psů. „Vždyť je to fotbalové hřiště, kde zápasy hrají i děti. Vemte si, že tam probíhá výcvik psů a poté tam hrají zápas dorostenci. To je nehygienické," rozčiluje se Franc, který se, stejně jako starosta Zdeněk Žurek, snaží z bezvýchodné situace najít řešení a s vedením věznice se domluvit. Ta ale argumentuje tím, že ze strany starosty nebylo o žádnou schůzku požádáno.