Vůbec první stavbu dálnice na Jičínsku slavnostně zahájilo vedení ŘSD 7. listopadu poklepáním na základní kámen nedaleko Klenice. Pokud se podaří dodržet sliby a do stavby nehodí vidle nečekané komplikace, mohla by být dálnice v plné parádě uvedena do provozu za dva roky. Na plánované trase se ale kope už více než rok. V září 2022 totiž mezi Hořicemi a Sadovou začali pracovat archeologové. Po skončení výzkumu a zahájení stavby lze i nadále očekávat, že bude pro mnoho lidí žijících v okolí na mnoho následujícíh měsíců cesta domů o dost náročnější, než byli zvyklí.

"Zatím se to dá snést. cestu dosud jakž takž udržují a projet se dá. Uvidíme, co nastane, až začnou doopravdy stavět. Přinejhorším budu jezdit domů přes Hořice," řekl Deníku muž, který žije v Třebnouševsi.

Právě okolo Třebnouševsi, přesněji okolo její části Ostrov, dálnice povede a stavba momentálně křižuje dvě hlavní příjezdové cesty napojené na I/35. Na úzké silnici se jen těžko vyhnou dvě osobní auta, vyhnout se s mohutným náklaďákem je proto nepředstavitelné a bude vyžadovat trpělivost na obou stranách.

Ulice Ruská.
Nekonečný příběh Ruské a Poděbradovy v Jičíně se uzavírá. Začnou opravy za rok?

Kvůli obavám o současné komunikace se stavba už v minulosti zdržela. Proti stavebnímu povolení se odvolalo vedení Sadové a Sovětic, zdejší starostové kritizovali plánované využití příjezdové cesty ke stavbě, která vede obytnou zónou v Sadové a je zároveň příjezdovou cestou do Sovětic. Obce dopředu sdělily, že stavbu dálnice nechtějí blokovat, přejí si ale jiné vyřešení příjezdové cesty. Silnici totiž v Sadové nedávno opravili a důvodně se obávali, že po dvou letech průjezdu těžké techniky bude zase zničená. S ŘSD se jim ale nakonec podařilo najít společnou řeč a cestu ke staveništi se podařilo najít jinou.

S odvoláním proti stavebnímu povolení se nyní potýká také další úsek dálnice D35 ze Sadové do Plotišť. Proti povolení, které bylo stavbě uděleno letos v říjnu, se ohradili obyvatelé Břízy a Všestar, kteří požadují vybudování rozsáhlejších protihlukových opatření.

Začala stavba D35 mezi Hořicemi a Sadovou.
Po dálnici na Jičínsko už za dva roky? ŘSD zahájilo stavbu D35 z Hořic do Sadové

Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého se nicméně nejedná o problém, který by nešlo vyřešit. S rozklady se nyní ŘSD seznamuje, ještě letos chce vyprast tendr na zhotovitele dalšího úseku stavby.

V dohlednu je také příprava stavby dálnice z Hořic do Úlibic. Na D35 se napojí u Dobré Vody a skončí u Úlibic velkou víceúrovňovou křižovatkou. Ta bude připravená na případné napojení dalšího úseku směrem na Turnov. Tím by mohl být sen o dálničním propojení Hradce a Liberce vyplněn.

Z Hradce až do Úlibic by se podle odhadů mohli první řidiči projet přibližně v roce 2028.