VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor, na kterém se děti naučily čelit své nemoci

Blata - Parta veselých dětí, co přijely na tábor. Ani by vás na první pohled nenapadlo, že se potýkají s nemocí, která jim ovlivňuje každodenní život. A právě pro ně, pro diabetické děti, se konal v Českém ráji již desátý ročník Diatábora. Tentokrát na téma Antické léto.

2.8.2017
SDÍLEJ:

Diatábor na téma Antické léto v Blatech v Českém ráji.Foto: Deník/ Veronika Peclinovská

Poznat nové kamarády, zažít prázdninové dobrodružství a dozvědět se, jak čelit svému onemocnění dorazily téměř čtyři desítky dětí z celé republiky. „Tábor pořádáme pod patronací královéhradeckého kraje pro diabetické děti od šesti do třinácti let. I když nejmladší účastnici Andrejce je šest let a už tu s námi byla loni,“ sděluje organizátor Miloslav Pačesný z Nové Paky. „Všichni jsme tu dobrovolníci, v době svého volna. Akce by se neobešla bez sponzorských příspěvků, na kterých se letos podílelo zhruba dvacet dárců,“ vysvětluje organizátor.

Děti byly rozděleny do pěti smíšených oddílů pod vedením jednoho pedagogického pracovníka a jednoho praktikanta, který sám býval účastníkem tábora. Mohl tak malým účastníkům poradit, když bylo třeba, sdílet svoje zkušenosti ohledně života s cukrovkou a ukázat, že to prostě jde.

Na specifické potřeby a omezení, se kterými se přítomné děti potýkají nejen v době tábora, ale především v běžné denní rutině, reaguje připravený program. Kromě času na hru, zábavu a dětské dovádění, je čekalo také vyučování. Jak jinak než hrou. „Každý den po obědě mohou děti diskutovat s lékařem, klást mu otázky a interaktivně získávat cenné informace,“ popisuje Pačesný. „Kdo měl hypoglykémii?,“ ptá se táborníků mladý lékař z pražské nemocnice na Vinohradech Jan Vosáhlo. Ruku zvedly všechny děti. Následně si povídají o rizicích těžké hypoglykémie, o jejích příznacích a možnostech řešení. „Je potřeba, aby své nemoci rozuměly, aby věděly jak předcházet a rozpoznat těžkému stavu. Když se budou snažit, můžou předejít dalším zdravotním komplikacím,“ vysvětluje lékař. „Nejrozumnější je, když si dám hroznový cukr a překonám počáteční pocit hladu, což pro mě bývá těžké,“ přiznává desetiletá Adéla. „Nemám ráda, když si lidé myslí, že mám cukrovku, protože jsem jedla hodně sladkostí. Ale já jsem se tady naučila věci, který mi pomůžou,“ svěřuje se jedenáctiletá Anička. Znalosti o svém onemocnění si prohlubovaly také na tříkilometrovém orientačním běhu, kde je čekal tématický kvíz. „Na otázky, které byly nejčastěji zodpovězeny chybně, jsme se následně zaměřili při komunikaci,“ uvádí Vosáhlo. Ukázalo se, že děti nevěděly, co je hypoglykémie nebo jak se glykémie správně měří. To ale na konci turnusu už neplatilo.

Účastníci Diatábora se tradičně zapojují do výtvarné soutěže. Letošní téma nese název Pohádka o cukrovce. Zavládla tvořivá atmosféra, za kterou se skrývala spousta osobních příběhů přenášených na archy papírů. „Maluju pohádku o letadlu. To je taková animovaná pohádka, kdy letadlo už prostě nemůže vzlétnout výš, něco ho brzdí. To je jako moje cukrovka. Třeba když sportuju, tak vím, že už prostě nemůžu přidat, abych se třeba nevyčerpala,“ popisuje svoji tvorbu jedenáctiletá Eliška.“Je těžký pořád na všechno myslet,“ povzdechne si a kreslí dál.

Tábor je vyvrcholením celoročního úsilí organizátorů. U rodičů se setkává s velkým kladným ohlasem. To potvrzuje fakt, že kapacita následujícího ročníku byla vždy plně obsazena již v září, kdy se mohou zasílat přihlášky. „Jo, líbí se mi tady. Jsem tu už podruhé. V září to budou tři roky, co mám cukrovku,“ sděluje devítiletý Jakub a běží za svými novými kamarády.

Autor: Veronika Peclinovská

2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
AKTUALIZOVÁNO
3

Policie už má určité indicie k totožnosti mrtvého muže

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Jičín - Dnes vás seznámíme s dalšími miminky narozenými v jičínské porodnici.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Starosta Cogan se do sněmovny nevrátí

Jičínsko - Volby do parlamentu nedopadly pro Jičínsko pozitivně. Ve sněmovně bude mít pouze jediného zástupce, a to za hnutí ANO 2011 Kláru Dostálovou z Hořic. Znovu se do sněmovny nepodívá ani starosta Nové Paky Josef Cogan, který kandidoval za STAN na první příčce. Ve sněmovně působil v letech 2010 až 2013.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení