„Jedná se například o stříbrné předměty, textilie nebo kovovou korunku. Pokud bychom vitríny nepořídili, muzeum by nám exponáty nezapůjčilo a my bychom museli nechat vyrobit jejich kopie,“ uvedla starostka Turnova Hana Maierová.

Klimatizované vitríny budou stát kolem půl milionu korun a prodraží tak náročnou rekonstrukci jedné z nejhodnotnějších turnovských památek. Oprava a zpřístupnění synagogy, která jako jediná na severu Čech přečkala nacistické vypalování v listopadu 1938, přijde celkem na 13,5 milionu korun, z toho 8,5 milionu Turnov dostane z norských investičních fondů.

Rekonstrukce zchátralé a nevhodnými stavebními úpravami z 50. let 20. století poškozené synagogy začala před rokem a dokončena by měla být letos na podzim. Radnice chce bývalou židovskou modlitebnu nabídnout veřejnosti k prohlídce již v říjnu 2008, kdy bude synagoga ještě bez vnitřního zařízení. To se sem má spolu s exponáty z Židovského muzea nastěhovat následující zimu.

Synagoga bude kompletně připravená na návštěvníky na jaře 2009, nebude však už sloužit náboženskému účelu, nýbrž jako muzeum židovské kultury se sezonním provozem. Počítá se také s pořádáním koncertů či krátkodobých výstav.

(lib)