Už samotná příprava na tento adrenalinový závod si kladla za cíl umožnit dětem všech věkových kategorií porovnat své síly a zažít na vlastní kůži opojný pocit vítězství.

Na startu se letos sešlo 86 mladých závodníků, kteří byli rozděleni podle věku do pěti kategorií, od předškolních až po deváté třídy základní školy.
Samotný závod začal kvalifikací, kde byl každému „schodaři" v individuálním výběhu do schodů elektronicky změřen čas. Dle pořadí času z kvalifikace v dané kategorii byli závodníci posléze nasazováni do vyřazovacích bojů, kde vedle sebe soutěžili 2 až 3 závodníci o postupová umístění, která by je dovedla až do finálového rozběhu. Tam už schodaři bojovali ve tříčlenném finále o získání velkého poháru pro vítěze, diplomy a velký koláč.

Pohárové ceny
Letos se tedy v Nové Pace opět rozdalo pět originálních černých a těžkých schodcrossových pohárů, a to vítězům kategorií 2007-2006 Šimonu Vedralovi, 2005-2004 Antonínu Doubkovi, 2003-2002 Michalu Kučerovi, 2001-2000 Šimonu Rosembaumovi a vítězi kategorie 1999-1997 Petru Linhartovi.
Traťový rekord schodcrossu Pavla Suchardy (ročník 1996) z kvalifikace roku 2011 v hodnotě 9.69 sekundy však letos nebyl překonán.

Vynikající atmosféru celé akce dotvářelo bouřlivé povzbuzovaní a fandění přihlížejících diváků a rodičů, rozmístěných po celé délce schodů, a především pak neuvěřitelné nasazení všech malých závodníků, kteří ve snaze o postup do dalších bojů dokázali podat vyčerpávající výkony. Cesta k finálovým bojům byla náročná a následné slzy mnohých malých závodníků po prohrané bitvě byly dokladem jejich nesmírné touhy po vítězství. Nemalou náplastí na zklamání z prohry byl pak účastnický diplom, kde měl každý závodník zaznamenán svůj kvalifikační čas, a sladká odměna v podobě lahodného koláče.
Celým závodem opět provázela známá moderátorská dvojce Petr „Doyle" Dejmek a Mirek „Body" Buchar. Dospělí mohli zchladit fanděním unavené hlasivky točeným nealkoholickým pivem a přispět organizátorům cenou dobrovolnou, novopacká kolča a účastnické koláče byly pro děti zdarma.
Packý Schodcross 2012 byl díky příznivému počasí a velkému počtu závodících příjemnou tečkou za letošním létem a zanechal velice příjemný pocit ze zájmu dětí o takovýto netradiční způsob závodu.

Všichni malí účastníci si vyzkoušeli závodní adrenalin a doufejme, že se na pohybuchtivé děti i jejich rodiče může pořadatelská skupina Schodcrossu těšit i v dalších ročnících tohoto sportovního klání.

Poděkování patří všem zúčastněným závodníkům, divákům a v neposlední řadě pak panu Kalitovi z římskokatolické církve v Nové Pace za vstřícný přístup a poskytnutí klášterních schodů pro tuto sportovní akci, a stejně tak i podpůrnému týmu při organizaci v zádech, týmu TaTacamp, složenému ze spřátelených rodičů a jejich dětí, kteří již přes 15 let pořádají soukromé „adventure" dětské prázdniny. ⋌(dh)