S výškou 186 centimetrů, 98 kily živé váhy a se šesti pivy v žíle jsem hned 1. února vyrazil do vrchlabské nemocnice Penta Hospitals. Důvod byl jasný, trošku vědecky se podívat na akci Suchej únor. A to skrze krev, která o člověku z jedné kapky prozradí mnohdy víc, než sám tuší. A to od cholesterolu přes údaje o játrech až po hladinu močoviny. Tedy prapůvodce pakostnice, tedy dny, známé jako nemoc králů.

Reportér Deníku šel na Suchej únor vědecky. I přes počáteční obavy vydržel abstinovat:

Na Suchej únor jsem šel vědecky.
Suchej únor na vlastní kůži: Začínám jako leklá tlustá žába

Už první hodnoty, které na mne na krevním testu při první návštěvě zdravotnického zařízení vypadly, ukázaly, že nežiji zrovna střídmě. Nemluvím teď jenom o mém oblíbeném pivu, ale spolu s Jaromírem Nohavicou si můžu klidně zanotovat „chlastal pivo, jedl ovar, byl duševní polotovar“. Zprvu mě nejvíce zajímaly jaterní testy. U nich jsem se nejen já, ale i doktorka, zarazil na mých hodnotách. Pod zkratkou GMT (gama-glutamyltransferáza) je uvedena tolerance 0,14-0,84. Já měl 2,23. Ani cholesterol či močovina se nevešly do tolerovaných hodnot.

Detox začíná

S příslibem, že se vzdám nejen alkoholu, ale podívám se i na svůj jídelníček, jsem tehdy Vrchlabí opustil. Překvapením po celý únor bylo, že jsem neměl žádné abstinenční příznaky. I když mě občas chuť na pivo přepadla, nebyla nikterak vtíravá. Hřála mě i podpora čtenářů, kteří mi napsali, že mi drží pěsti a jsou rádi, že toho pokusného králíka mají v mé osobě, ale že by se na to také takto vědecky rádi podívali.

Po měsíci opět na odběru krve.Po měsíci opět na odběru krve.Zdroj: Deník/Petr Vaňous

Když jsem však po měsíci přijel do Penta Hospitals opět na „včeličku“, mé prvotní nadšení, podpořené i tím, že jsem se od těhotného hrocha po úbytku váhy pěti kil dopracoval na sloní mládě, velmi rychle opadlo. Tedy po 45 minutách od odebrání krve po okamžik, kdy mé výsledky přistály na stůl místnímu primáři Lukáši Svobodovi.

Studená sprcha

„Nechci vám nějak kazit vaše nadšení, ale na rovinu říkám, že se toho moc nezměnilo. Dokonce některé výsledky jsou horší než předtím,“ zchladil mě primář a mě začala pobolívat játra. Právě u nich se hodnoty trošku zhoršily. A to z původních 2,23 na 2,28. „To však nemusí souviset s alkoholem, ale s životním stylem, kdy se v jaterních buňkách ukládají kapénky tuku a buňky pak degradují. Co se však mírně zlepšilo, je cholesterol, kdy jste měl vstupní hodnoty 6,30 a výstupní 6,03. Norma však je od 2,9 do 5,2. Normu také překračujete u LDL cholesterolu, kdy se zvýšila z 4,26 o tři desetinky. Norma však je tři,“ podryl ještě víc moje prvotní nadšení primář.

Reportér Deníku Petr Vaňous si také vyzkoušel, jak to chodí v léčebně:

Den v léčebně je plný komunikace a meditace
Redaktor po dni v léčebně: Jde o místo, kde je dobré si říci, že jste prohráli

Zlepšení naopak vidí u rizika ukládání cholesterolu v cévách. Zde se z původní hodnoty 6,3 přibližuji číslem 5,93 k požadované hodnotě tři. Ale bude to ještě dlouhá cesta. Alespoň malou útěchou mi je, že nemám cukrovku. Dobrou zprávou také je, že se mi i díky abstinenci dostala do správné tolerance úroveň močoviny.

A také si chvíli myslím, že mě i primář Svoboda chválí. To když při probírání se vlastními myšlenkami jakoby z dálky slyším, že jsem „hustej“. Není ovšem řeč o mé odvaze, ale o tom, že má krev je tak hustá, že by se pomalinku dala krájet. Prostě vše je najednou špatně.

„Na druhou stranu jsou tu hodnoty, které se vám díky abstinenci podařilo srazit více. Osobně si myslím, že akce Suchej únor je prospěšná, ale u někoho by měla trvat déle,“ dodal mi primář zpět ztracené sebevědomí. A má pro mě i dobré zprávy. „Musíte pít s mírou. Ostatně tak jako každý. U žen se denně toleruje jedno malé pivo, u mužů dvě. Ale měl byste skoncovat hlavně s cigaretami a trošku se podívat na svůj dosavadní jídelníček,“ odhadl mě správně primář Svoboda. Jakmile se totiž jedná o dobrý bůček, pařížský či vlašský salát nebo jiné nezdravé pochutiny, nikdy se přede mnou neschovají. Tedy často se o to pokoušejí, ale marně.

Hůlky a sex

Ještě na odchodu mi primář dává rady, co bych měl vedle jídelníčku dělat pro svoji chatrnou tělesnou schránku. „Důležitý je pohyb. Denně je dobré ujít pět kilometrů, tedy asi deset tisíc kroků. Vynikající je také nordic walking, tedy chůze s hůlkami. Nejlépe na měkkém povrchu. A dobrý je také sex,“ doporučil Svoboda.

Při poslední položce pookřeji, ale záhy si uvědomím, že s tímto požadavkem asi nemůžu jít na pojišťovnu. „A hlavně, nekuřte. Ale jste na dobré cestě a měsíc nepití vám v mnohém prospěl,“ uzavřel lékař.

Penta Hospitals je součástí investiční skupiny Penta, pod které spadá i vydavatelství Vltava Labe Media, jehož součástí jsou regionální Deníky a Deník.cz.