Studovat střední či vysokou školu při zaměstnání je v zásadě možné. A stále bezplatné. Pracující student však mnohdy bude muset ustoupit ze svých nároků. Jen velmi málo středních škol vyučuje „dálkaře“. A ne všechny vysokoškolské obory umožňují i takzvanou kombinovanou formu.

„Dálkové studium jsme pro malý zájem zrušili,“ sdělila zástupkyně ředitelky hradecké „zdravky“ Jana Valentová. „Zájemci musejí do Trutnova, tam studium otevírají jednou za dva roky.“

Střední veterinární škola v Hradci Králové nabízí pouze denní studium. Hradecká i náchodská stavební průmyslovka „dálkaře“ rovněž neučí. Šance je ve Střední veřejnoprávní a sociální škole ve Stěžerách. Ale letos ne, až za rok.

Každým rokem se dá hlásit na hradeckou obchodní akademii. Jedná se o nástavbové studium. „Při zkrácené dálkové formě jezdí studenti jednou týdně na přednášky. Vyučujeme pouze odborné předměty, maturitu ze všeobecných už musejí mít,“ sdělila Eva Vachatová, zástupkyně ředitele.

Technické obory je možno studovat v hradecké střední odborné škole v Hradební ulici, nástavbu rovněž u jejích kolegů ve „Vocelovce“. Zájemce se tedy musí připravit na martýrium: hodiny strávené vyhledáváním a obvoláváním škol. V případě, že někde uspěje, čeká ho bonus – studium ve státních školách je zadarmo.

Bez poplatků stát lidem všeho věku poskytuje i vysokoškolské vzdělání. „Platí se však poplatky spojené se studiem, které se hradí v případě překročení standardní doby studia, či u studentů, kteří již dříve studovali,“ vysvětlil kancléř hradecké univerzity Ondřej Tikovský.

Předchozí vysokoškolské studium se počítá od roku 1999. Kombinovaná forma studia je nabízena jen u některých oborů.

Prostudovat nabídku školy a navštívit její studijní oddělení doporučuje také mluvčí Pardubické univerzity Valerie Wagnerová.

Na poskytnutí studijního volna ze zaměstnání není právní nárok. Výjimka by nastala, pokud by se jednalo o studium v souladu s potřebami zaměstnavatele.

JAK TO VIDÍ Zuzana Plocková: Maturita má někdy vyšší cenu než diplom

Znala jsem jednu mladičkou ženu. Takový osudem stíhaný troubelínek to byl. Sotva se vyučila, hned tlačila kočár. Mizera chlap ji opustil, na děcko neplatil, její řemeslo přestalo mít zlaté dno - co z toho, že uměla všít zdrhovadlo do tašky? Tím se dnes neuživíš. A tak brala práci, jaká byla. Na žádnou neměla papír, platili jí všude málo. Neremcala, přibrala úklidy na „vedlejšák“. Nebo nějakou jinou lopotu.

Pak jsem ji ztratila z očí. Až tuhle jsme se zase potkaly. „Mám maturitu,“ řekla, když jsem jí zpovídala. Pět let chodila z jedné dřiny do druhé. Z práce do práce a potom do večerní školy. A že v dětství učení moc nedala, musela do hlavy všecičko natlouct. Hold jsem jí vzdala už namístě. Teď to dělám veřejně. A ať si někdo zkusí o ní nebo jí podobných s despektem v hlase říct, že mají „jen“ maturitu!

Dálkové studium na Univerzitě Hradec Králové:

Standardními formami studia jsou prezenční (dříve používaný název denní, převážná část výuky je organizována formou přednášek, cvičení, seminářů, kurzů, praxí, laboratorních prací a dalších forem, během nichž je student v přímém kontaktu s učitelem a své poznatky získává přímo) a kombinovaná (dříve používaný název dálkové, kombinuje prvky prezenčního a distančního studia).

Přijetí není limitováno věkem. Univerzita Hradec Králové má velmi mnoho studentů ve středním a vyšším věku, kteří jsou zapsaní převážně v kombinovaných studijních oborech a u nás si zvyšují vzdělání a kvalifikaci. Upozorňujeme rovněž na existenci a bohatou tradici kurzů „Univerzity třetího věku“ v případě seniorů. Na UHK absolvuje její kurzy několik set posluchačů. Bývají velmi motivovaní a dobří.

Studium na veřejných vysokých školách je bezplatné. Lze však využít i placené formy tzv. mimořádného studia v rámci celoživotního vzdělávání, které existuje např. na Fakultě informatiky a managementu u oborů Management cestovního ruchu a Finanční management. O tuto formu je velký zájem a připravuje se její podstatné rozšíření.

Školné se na veřejných vysokých školách České republiky neplatí. Nicméně, kupříkladu v rámci mimořádného studia popsaného v bodě tři je poplatek za studium 13 000,- Kč za semestr. Platí se však obecně tzv. poplatky spojené se studiem, které se hradí v případě překročení standardní doby studia, či u studentů, kteří již dříve studovali. Přesné podmínky určuje zákon a vnitřní předpisy vysoké školy. Jejich výše je odvozena od ekonomické náročnosti studijního programu a na UHK jejich rozptyl sahá od cca 15 000 do 41 000 ,- Kč za rok.

Cena studia není jen otázkou poplatků, ale především životních nákladů, výdajů za dojíždění, ubytování, jsou-li nutné, studijní literaturu atp. Veškeré otázky stran povinností a práv studentů a legislativy, která upravuje výši poplatků, zodpovědí příslušná studijní oddělení fakult, respektive vycházejí z veřejně dostupných předpisů vysoké školy a vysokoškolského zákona.

PhDr. Ondřej Tikovský, Ph.D.,
kancléř a tiskový mluvčí Univerzita Hradec Králové

Kombinované studium na Univerzitě Pardubice

Na otázky Deníku odpověděla Ing. Valerie Wágnerová, kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice

1/ Jaké formy studia při zaměstnání Univerzita Pardubice (UPa) nabízí?

a) Při zaměstnání mohou zájemci studovat standardní akreditované studijní programy a obory v tzv. kombinované formě studia.

Programy/obory mají předepsanou délku studia (zpravidla 3 -2 - 3 roky studia v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu) a jsou ukončeny státní závěrečnou zkouškou a obhajobou závěrečné práce - absolventi získávají titul bakalář (Bc. nebo BcA), magistr (Mgr. nebo MgA), inženýr (Ing.) nebo případně doktor (Ph.D. za jménem).

Na UPa mohou zájemci takto studovat v kombinovaném studiu v necelých 60 studijních oborech na 6 fakultách (ze sedmi fakult UPa) - 23 % letošních vysokoškoláků z 10,5 tisíce v tomto akademickém roce studuje na UPa v kombinované formě studia, tj. při zaměstnání - nejvíce jich studuje na Fakultě ekonomicko-správní, Dopravní fakultě Jana Pernera a Fakultě chemicko-technologické.

b) Kromě toho mohou zájemci využít nabídky některých fakult UPa v tzv. programech nebo kurzech celoživotního vzdělávání

- UPa každoročně poskytuje cca 20 takových programů/kurzů pro necelou tisícovku účastníků (licenční, specializované, odborné kurzy, univerzita třetího věku, příp. univerzita volného času, které jsou jedno nebo více-semestrální) - absolventi získávají pouze osvědčení o absolvování specializovaného vzdělávání.

2/ Je přijetí ke studiu nějak limitováno věkem?

není

3/ Studium je zdarma, nebo se platí?

a) studium v akreditovaných studijních programech není zpoplatněno - bez rozdílu věku studentů.

Pouze při překročení standardní předepsané délky studia plus 1 rok je každý další rok studia zpoplatněn, nebo při souběhu několika vysokoškolských studií, případně při studiu dalšího vysokoškolského studijního programu po absolvování vysokoškolského studia, začíná student platit tzv. poplatky za studium, které se na každé vysoké škole liší a jejich výše se liší i mezi fakultami univerzity - podle náročnosti výuky daného studijního programu.

b) programy/kurzy celoživotního vzdělávání jsou zpoplatněny podle nákladů na realizaci takového kurzu - výši takového poplatku stanovuje fakulta, která kurz/program CŽV realizuje - účastníci jsou vždy dopředu informováni o ceně za takový kurz/program.

4/ Jaká je výše školného?

školné na UPa neexistuje

- Univerzita Pardubice patří do skupiny 26 veřejných vysokých škol a poskytuje studium v akreditovaných studijních programech / oborech - ať již vyučovaných v prezenční nebo kombinované formě - zdarma (za studenty platí výuku stát)

(pokud nenastane případ překročení standardní délky studia - viz odpověď 3a)

Každý uchazeč o studium má možnost se s podmínkami studia na dané fakultě UPa seznámit předem.

Veškeré potřebné informace ke studiu jsou zveřejněny na webových stránkách univerzity i jednotlivých fakult, které studium v akreditovaných studijních programech, případně kurzech celoživotního vzdělávání zajišťují, též na studijních odděleních jednotlivých fakult, v jejichž kompetenci je zajišťování vysokoškolské výuky.

- webové stránky Univerzity Pardubice http://www.uni-pardubice.cz - rubrika pro uchazeče o studium; studijní oddělení fakult – přes tel. ústřednu 466 036