„Dalo by se pochopit, že obyvatelé domů nechtějí mít stromy těsně u oken, protože jim stíní. Ale město se rozhodlo, že když kácet, tak pořádně, a proto nechá porazit hned celou skupinu stromů. Včetně těch, které nikomu nestíní. Vždyť ze stromů padá listí a navíc mohou být nebezpečné, třeba kdyby se ulomila větev. Tak proč si s nimi komplikovat život? A jak dlouho takový strom roste? Čtyřicet, padesát nebo více let? To je jedno, město v čele s ekologem s ním bude hotové za pár minut," kritizuje Petra Charvátová představitele města.

Ekolog odpovídá
Čtenářka předkládá i konkrétní případy. Kritizuje vykácení stromů v Riegerově ulici, na náměstí Jiřího z Poděbrad a chystané odstranění dřevin na sídlišti Pod Lipou.

Obrátili jsme se proto na ekologa Aleše Kodydka z hořického odboru životního prostředí, aby se ke všem třem případům vyjádřil.

Co se týče Riegerovy ulice, jde prý o třináct let starou záležitost, doporučenou dendrology. „Jednalo se o stromy, lípy, které byly již značně poškozené a hrozilo nebezpečí jejich samovolného rozlomení a pádu, tak jak se u dvou stromů v této aleji stalo. Byly vyhnilé, napadané houbou a i sami lidé z Riegrovy ulice nás upozorňovali na to, že je nutné je nahradit novými," vysvětluje Aleš Kodydek.

Náměstí a sídliště
Mnohem aktuálnější kauzou je osud stromů na hořickém náměstí a na sídlišti Pod Lipou. „Jehličnany na náměstí byly odstraněny z důvodu bezpečnosti. Jednalo se o pět kusů smrků, které byly přerostlé, do této lokality zcela nevhodné, částečně proschlé a měly narušenou statiku. Město chtělo předejít havárii, která se stala na Palackého náměstí, kde strom, který se zdál být v pořádku, se při poryvu větru vyvrátil a způsobil škody," napsal Aleš Kodydek.
Na zmiňovaném sídlišti není plánováno plošné kácení, nýbrž pouze sadovnické úpravy zeleně, která zde prý byla nekoncepčně vysazena a do centra města nepatří. „Navíc si sem obyvatelé domů dosazovali stromky přinesené z lesa bez ohledu na to, zda se do této lokality daný strom a jeho druh hodí či ne," dodal ekolog z odboru životního prostředí.

Aleš Kodydek podotkl, že kácení je pouze jedna strana konceptu, jehož součástí je též výsadba nových dřevin. Dočká se ji náměstí i sídliště Pod Lipou.
Ostatně v Riegerově ulici výsadba proběhla krátce po odstranění starých dřevin.